Daha Dinamik Bir Gmail İçin Yenilikler

Eğer siz de Google‘ın deneysel e-posta hizmeti Inbox‘u benim gibi severek kullananlardansanız, bir süredir hizmeti kullanırken çıkan aşağıdaki mesaja üzülmüşsünüzdür diye tahmin ediyorum:

Evet, her ne kadar kabullenmek istemesek de Google’a göre Inbox ömrünü tamamladı. Mart ayı bittiğinde alıştığımız Inbox deneyimi de bitecek.

Bu gerçekle artık yüzleşerek, bir süredir kullanmadığım Gmail‘i tekrar ziyaret ettiğimde Google’ın vadettiği o büyük yenilenmeyi göremediğimi fark ettim. Sanırım yeni Gmail‘deki kullanıcı arabiriminden (UI) çok da etkilenmediğimi söyleyebilirim. Inbox‘daki başlıklara dikey konu dizilimini Gmail‘deki yatay sekme dizilimi maalesef karşılamıyor. Eskiden tek bakışta posta kutunuzda neler olup bittiğine hakimken, şimdi sekmeler arasında gezinmeniz gerekiyor. Bu da yapmanız gereken tıklama sayısının artması anlamına geldiğinden kullanıcı deneyiminde (UX) pek de tercih edilmeyen bir durum.

Ancak Gmail, kullanıcı deneyiminin etkileşim tarafına akıllı yenilikler de getirmiyor değil. Yeni duyurusuna göre Google Dokümanlarda yaptığınız değişiklikleri gelen kutunuzu terk etmeden onaylayabilecek, dokümanlara yorum ve yanıt yazabileceksiniz.

Ayrıca; Pinterest, Booking.com ve Doodle gibi markalarla iş birliği yaparak e-postalarını dinamikleştirdi. Örneğin artık Pinterest‘ten gelen bir e-postada gördüğünüz Pin‘leri doğrudan e-postanın içinde panonuza kaydedebileceksiniz.

Tüm geliştiricilere çağrıda bulunan Google, benzer etkileşimli e-posta yeniliklerine de açık olduğunu gösterdi.

Şimdilik Gmail‘deki heyecana ortak olmak yerine bana Inbox’u hatırlatan Spark gibi alternatifleri denemeye karar verdim. Kararımı değiştirecek bir güncelleme olursa sizlere buradan bildireceğim. :)

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak