Ello Sosyal Medyaya “Hello” Dedi!

Geçen Mart ayında oluşturulan ancak son bir aydır gittikçe adından söz ettirmeye başlayan sosyal medyanın yeni aktörü Ello, anti-Facebook misyonla piyasada. Facebook gibi verilerin reklam amaçlı kullanıldığı platformlara tepkisel olarak doğan Ello, bir de manifesto yayınladı.

Sitenin kurucuları ve tasarımcıları aynı kişiler. Gereksiz olan her şeyin çıkartıldığı Ello’da adını aldığı “Hello” kelimesinin başındaki “H” harfi bile çıkartılmış ve sitenin genelinde minimalist bir tasarım benimsenmiş.

Reklamlara asla yer verilmeyen sitenin şimdiye kadarki ana gelir kaynağı bağışlar olmuş. En son bağış kampanyasında 435.000$’lık bir miktar toplamayı başarmışlar. Site, büyüdükçe gelir kaynağını “premium” özellikler satarak büyütmeyi planlıyor.

Ello’nun feed alanı karşılıklı cevaplaşmaların olduğu yorum alanlarına, yani “thread“lere olanak vermiyor. Şimdilik yalnızca davetle üye olunabilen platformda her yeni kullanıcı 4 davetiye hakkı kazanıyor. Sosyal ağ ise tasarımcı ve sanatçı camiasından başlayarak büyümüş.

Fotoğrafın yanında gif de paylaşabildiğiniz Ello, Twitter ve Tumblr‘ın bileşimi olarak yorumlanıyor. İlgilenenler için Ello duvarını coşturacak bir de emoji cheat sheet linki veriyoruz.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak