Spotify’da Emoji’ler Sanatçılarla Bir Arada! ?

Spotify’a göre en popüler 10 sanatçı için kullanılan en popüler emoji’ler

Emoji‘ler, günlük mesajlaşmalarımızda artık “olmazsa olmaz”. Her duygu ve durumu uzun uzun anlatmak yerine, emoji’lerle kısaca tanımlayabiliyoruz. Emoji‘lerin bu özelliği Spotify’ın da oldukça ilgisini çekmiş olmalı ki geçtiğimiz ay, kullanıcıların oluşturduğu toplam 2 milyar listeden 35 milyonunun emoji ifadeleri içerdiğini açıklamakla kalmayıp en çok emoji’lenen 10 sanatçıyı ve müziklerini tanımlayan en popüler emoji‘leri birlikte listeledi.

Spotify, emoji’leri kullanarak sanatçılar, şarkılar ve emoji’ler arasındaki bağlantıları ve sıralamaları gösteren interaktif grafikler hazırladı ve sergiledi. Listede Drake ateş (?) emoji’si ile bir numarada yer alırken, onu kalp gözlü gülen surat (?) ile Justin Bieber takip ediyor.

Spotify, tüm bu ilgi çekici verileri farklı veri görselleştirme çalışmalarıyla bizlere sunuyor:

Sanatçıyı Emoji ile Tanımlama

Spotify, insanların 5.000’den fazla sanatçıyı tanımlarken en çok kullandığı 10 emoji’yi bu sayfada sergiliyor. Sanatçıların adlarının yanındaki emoji’lerin üstüne geldiğinizde en çok hangi şarkı ile kullanıldığını da görebiliyorsunuz. En fazla 50 sanatçı olmak kaydıyla farklı tür, sanatçı veya emoji karşılaştırmasını bu menü üzerinden yapabilirsiniz.

Emoji Kapışması

Emoji kapışması, iki sanatçıyı karşı karşıya getirip, hangisinin hangi emoji ile daha çok tanımlandığını gösteriyor. Kapışma listeleri, iki sanatçı için en fazla 150 emoji içerebiliyor. Siz de farklı sanatçıları kapıştırmak isterseniz tıklayın.

Sanatçıyı Paylaş

Bu özellik de müzik tutkunlarının, Spotify’da emoji ile en çok paylaşılan 5.000 sanatçı arasından diledikleri sanatçıyı belirleyen bir emoji ile Facebook, Twitter veya Instagram’da paylaşmasını sağlıyor.

Son olarak, hepinizin bildiği ve sevdiği 5 sanatçıya dair emoji bilgilerini aşağıda paylaşıyoruz: ?

  • David Bowie’nin 1973’te çıkardığı ikonik albüm “Aladdin Sane” albümündeki kapağındaki imajı sebebiyle en belirleyici emoji’si; şimşek (⚡)
  • Adele’in kalp burkan “Make You Feel My Love” ve “Hello” şarkıları sebebiyle en belirgin emoji’leri; kırık kalp ile ağlayan ve üzgün suratlar (???)
  • Miley Cyrus’un en belirleyici emoji’si, en sevdiği aksesuarı ile aynı; dil (?)
  • Katy Perry, “Roar” şarkısı sebebiyle belirleyici 2 emoji’ye sahip; kedi ve kaplan (? ?)
  • Daft Punk ise tabii ki kullandıkları robot maskeleri ve elektronik sesler sebebiyle tek bir emoji ile tanımlanıyor; robot (?).
Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak