Facebook 5 Yeni Özellikle Karşımızda!

Facebook sosyal medyadaki liderliğini korumak adına sürekli bir takım yenilikleri kullanıcılarına sunmaktan çekinmiyor. Kullanıcı etkileşimini arttırıcı yeni ölçümlemeler ve test araçları ile bizim Facebook’ta daha fazla vakit geçirmemizi sağlıyor.

Kısıtlı özellikleriyle çok büyük etki yaratmayacak olmasına rağmen, ön plana çıkarılması gereken 5 maddeyi sizlere sunuyoruz.

1. Aktif Sayfa Yöneticiliği:

Facebook, Messenger ve WhatsApp‘a sahip olduğundan mesajlaşma konusunda en gelişmiş alana sahip. Ancak mesajlaşma daha da büyüyen bir kapsama sahip olabilir. Facebook, bu alanı daha kişiselleştirilebilen, birebir marka–tüketici ilişkisi kurulabilen bir alan olarak görüyor, örneğin “bot”lar ve yeni etkileşim araçları gibi.

Bu tip bağlantılara ev sahipliği yapmayı amaçlayan Facebook, bunun için yeni bir “bildirim” üzerine çalışıyor. Bu yeni bildirim tipinde, sayfa yöneticileri ne zaman aktif olsa, sayfa takipçilerine bir mesaj veya konuşma başlatabilmeleri için haber veriyor olacak.

Ancak bu yenilik, sayfa yöneticileri için biraz zor bir durum oluşturabilir gibi görünüyor. Her geçen gün daha fazla takipçinin konuşma başlatacağını düşünecek olursak, bu aslında sayfa yöneticileri tarafında her sayfaya girdiklerinde sürekli bildirim ve mesaj trafiği yaratacak. Ancak diğer yandan takipçilerle aralarında daha fazla etkileşim ve dönüşüm yaratacak. Test aşamasındaki bu uygulamanın tüm kullanıcılara açılıp açılmayacağı henüz Facebook tarafından açıklanmadı.

2. İleti ve Check-In’leri Albüme Ekleme:

Facebook’un albüm özelliği fotoğraflarınızı gruplamada oldukça kolay bir yöntem. Bir de bu özelliği daha fazlasına uygulayabildiğinizi düşünün! Mesela, iletileriniz veya check-in’leriniz birer albümde toplanabilir olsaydı… Hem de sadece sizin değil, tanımlayacağınız kişiler tarafından da bu albümler geliştirilebilseydi.

Bazı kullanıcılar artık bunu yapabiliyorlar! İletiler görsellerin arasında yer alıyor, böylece albümü kiminle paylaşacağınıza ve kimin bu albüme ekleme yapabileceğine karar verebiliyorsunuz. Bu özellik aslında Facebook’un kapalı çevrede olup kolektif hikaye ve anıları toplayarak grup etkileşimlerini artırma yolu gibi görünüyor.

 

3. Toplam Kaydedilme Sayısı:

Artık Facebook üzerindeki bir iletinin kaç beğeni, tepki ve paylaşım aldığını bilebiliyoruz. Ancak kaç kere kaydedildiğini bilebliyor muyuz? Şu anda, ne yazık ki bu bir muamma. Her ay 250 milyon kişinin “Kaydet” özelliğini kullandığı Facebook, artık her ileti için bu özelliği kullananların sayısını vererek analizlerinize bir boyut daha katıyor. Tabii ki, her kaydedilen içerik okunmuş veya paylaşılmış anlamına gelmiyor.

 

4. Topluluk Sekmesi:

Facebook Reklam Uzmanı Mari Smith geçtiğimiz günlerde “Beğeni” sekmesinin “Topluluk” sekmesi olarak değiştirileceğini bildirdi. Bu sayfa yapısında birçok yenilik görmek mümkün. Şimdiki “Beğeni” sekmesi kazanılan beğeni ve insanların konuşma oranını gösterirken, yeni sekme daha çok videolar, görseller ve daha geniş bir topluluğa odaklanıyor.

Bu odak daha çok asıl yaratılan etki ve etkileşim üzerinde toplanmış gibi görünüyor. Yani bir sayfanın aldığı beğeni sayısının bir önemi olmamakla beraber, sayfayı beğenenlerin sayfada ne kadar aktif olduklarına önem veriyor. Bu yeni seçenek toplulukların faydasını ve aktivitelerini grafikle belirterek markalar için daha hızlı aksiyon alınmayı sağalayacak gibi görünüyor.

5. Facebook ile Öğreniyorum:

Test edilen yeniliklerin sonuncusu, Facebook’un kendi ekosistemi içinde eğitici kurs oluşturma özelliği. Yine Mari Smith tarafından bize tanıtılan bu özellik, Smith’in “Inner Circle” Grup sayfasında Facebook reklamları üzerine verdiği bir eğitim kursu ile incelenebiliyor. Buradan kurs yaratma süreci ile ilgili bir takım görseller paylaşan Smith, öncelikle birimleri ve kursları nasıl ekleyebileceğimizi gösteriyor.

Sonrasında ilgili birimin detaylarını ekleyerek kurs yapısını belirliyoruz. Her birim kursun ana başlığına eklenerek, ilgililerin kursun tüm birimlerini aynı çatıda bulabilmelerini sağlıyor.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak