Facebook Arkadaş İçeriklerine Öncelik

Facebook’un sayfalarda yapılan paylaşımların görünürlüğünü %1’lere kadar düşürdüğü sayfa yöneticileri tarafından uzun süredir takip ediliyor ve konuşuluyordu. Facebook yeni yaptığı güncellemelerle kullanıcılara arkadaşlarının paylaşımlarını, sayfa paylaşımlarından daha çok görmelerine imkan sunuyor.

Aldıkları geri bildirimlerden yola çıkarak geliştirdikleri 3 yeni güncelleme şöyle:

  1. Haber akışında daha önceleri aynı kaynaktan art arda içerikler gösterilmezken yeni güncellemeyle artık bu mümkün olacak. Yani, kullanıcılar ilgilendikleri arkadaşlarının ya da sayfaların içeriklerini art arda görebilecek.
  2. Facebook’un bir diğer güncellemesi yakın arkadaşlarının paylaşımlarını kaçırmak istemeyen kullanıcılar için geldi. Kullanıcılar artık daha çok ilgilendikleri arkadaşlarının ve sayfaların içeriklerini daha fazla görebilecek. Böylece kullanıcıların içerik deneyimleri iyileşerek haber akışında daha çok kalmaları sağlanacak.
  3. Güncellemelerin sonuncusunu da arkadaşlarının beğendiği ya da yorumda bulunduğu içerikleri görmekten rahatsızlık duyan kullanıcılar için. Arkadaşların etkileşimde olduğu içerikler çoğu zaman kullanıcıların ilgisini çeken içerikler olmuyor. Bu türde içerikler ya haber akışının çok altlarında gösterilecek ya da çoğunlukla gösterilmeyecek. Ancak arkadaşların yaptığı tekrar paylaşımlar akışta yerini alacak.


Değişiklikler her sayfanın yapısına, takipçilerin dağılımına ve paylaşım şekline göre farklı olacak. Bu gelişmeyle, marka sayfalarının erişimlerinin düşeceği tahmin ediliyor. Markalar için iyi ve paylaşılabilir içerikler her zamankinden daha da önemli oluyor ve reklamlara daha fazla ihtiyaç duyulacak gibi görünüyor.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak