Facebook Beacon Kullanımda

Akıllı telefonların kullanım oranı her geçen gün hızla artıyor. Dijital dünyada sosyal medya gibi kanalları yoğun kullanan yeni nesil tüketiciler için ise fiziksel dünyayla dijital dünyanın kesiştiği teknolojiler büyük önem taşıyor. Bu gelişmeyle işletmelerin tüketiciler ile paylaşmak istedikleri mesajlar için de yeni bir kanal oluşuyor. Üstelik bu yeni kanalın maliyetleri düşünüldüğü gibi yüksek değil ve kullanmak için zor formüllere ihtiyaç duyulmuyor.

Facebook, Ocak ayında Place Tips (Konum İpuçları) adı ile konumlara özel öneriler sunmaya başlamıştı. Bu uygulamayla mobil cihazındaki konum bilgileri açık olan kullanıcılar, bir mekana girdiklerinde önceden o mekanda paylaşılan fotoğrafları ve ilgili gönderileri zaman tünelinde görebiliyordu.

Bu uygulamanın ardından Facebook, projenin devamı olan Facebook Bluetooth Beacon sistemini duyurdu. Beacon cihazlarını yakın zamanda şirketlerin kullanımlarına sunacağı bilgisini veren Facebook, kendi kurduğu bluetooth beacon sistemini tanıttı. Bu sistem sayesinde mobil cihazlarla konum bazlı etkileşim geliştirmeyi hedefliyor.

Ücretsiz dağıtılan Facebook Bluetooth Beacon cihazları ile;

  • Ziyaretçilere yönelik hoş geldiniz notu ve fotoğrafı,
  • Sayfayı beğenmeye ve check-in yapmaya yönelik duyurular,
  • Facebook sayfasından paylaşılan içeriklerin öne çıkarılması,
  • Arkadaşlarınızın bu mekan hakkındaki önerileri paylaşılabiliyor.

Ağustos ayından itibaren Türkiye’deki markalar da bu sisteme başvuru yaparak Beacon talep etmeye başladılar. Sınırlı sayıda dağıtılan cihazların kimlere verileceğinin -kesin olmamakla birlikte- sayfa popülerliğine göre seçileceği tahmin ediliyor.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak