Facebook F8 Konferansında Yeniliklerini Duyurdu

Facebook’un her yıl gerçekleştirdiği “F8 Geliştirici Konferansı” Mart ayında gerçekleşti. Konferansta açıklanan önemli yenilikler şöyle:

Spherical Video

Sanal gerçeklik gözlüğü üreticisi Oculus Rift‘i geçtiğimiz yıl 25 Mart’ta satın alan Facebook, bu teknolojiyi sosyal ağıyla nasıl birleştireceğini F8’de açıkladı. Spherical Video adı verilen özellikle birlikte kullanıcılar 360 derece video deneyimini News Feed’lerinde yaşayabilecek. Alan, konum veya çevre odaklı paylaşımları veya video içerikleri tıpkı Google Street View gibi 360 derece ve gezerek görebileceğiz.

Messenger Platform

Aylık aktif kullanıcı sayısı 600 milyondan fazla olan Messenger artık bir platform. Messenger Platform 40’tan fazla uygulama ile tanıtıldı.

Kullanıcılar, Messenger deneyimlerini geliştirebilmek için Messenger uygulaması içinde farklı diğer uygulamaları yükleyebilecek. Messenger uygulaması içinde kullanıcılar birbirleriyle bu uygulamalar aracılığıyla mesajlaşabilecek.

Geliştiriciler için SDK, diğer adıyla Yazılım Geliştirme Kiti açıklandı ve üçüncü partiler de artık Messenger için uygulama geliştirebilecek.

Facebook Video Embed

Facebook videolarına embed kodu desteği geldi. “Embed Video” seçeneğiyle artık Facebook’a yüklediğiniz videoları paylaşabileceğiz.

Facebook App Analytics

Facebook geliştiricileri, Analytics for Apps‘ten uygulamalarıyla ilgili tüm istatistiki bilgileri Facebook üzerinden alabilecek. Fotoğrafta, demodan bir ekran görüntüsüne göz atabilirsiniz.

LiveRail

Facebook geçtiğimiz yıl satın aldığı premium video reklam servisi LiveRail‘i geliştirdi ve artık display reklamlar da gösterebilen bir yapıya getirdi. LiveRail en çok hedeflemeler konusunda iddialı.

Parse for IoT

Facebook, mobil uygulama geliştirme platformu Parse‘ı kullanan geliştiricilerin nesnelerin internetine yönelik geliştirmeler yapmasını sağlayan bir dizi Software Developer Kit (SDK) yayınladı.


Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak