Facebook Link Paylaşımı Yönteminizi Değerlendirecek!

Birçok marka kendi web sitesine trafik sağlamak adına Facebook reklamlarını kullanıyor. Link paylaşımı, News Feed üzerinde fark edilmek adına genel olarak uzun bir metinle, ya da büyük bir görselle birlikte paylaşılıyor. Nadiren markaların link üzerinden “preview” alarak paylaşım yaptığını görüyoruz.

Ancak renkli görseller, aşırı merak uyandıran gizemli cümleler linklerin tıklanmasını sağla da, bunu suistimal eden reklamların sayısı da gün geçtikçe artıyor. Kaç kişi gerçekten karşısında gördüğü linkten tatmin oluyor? İşte Facebook bu konuya çok önem veriyor ve bu tıklama alma sahtekarlığına “click bait” ismini veriyor. “Bu adamın yaptığına inanamayacaksınız!” gibi merak yaratıp tıklama alan birçok link açıldığında karşınıza gelen bazı içerikler rahatsızlık veriyor ve Facebook’a hemen geri dönüyorsunuz.
İşte bu noktada Facebook, bu reklam modeline yönelik algoritmasında bazı değişiklere gideceğini açıkladı. 1 milyarın üzerinde kullanıcıya sahip sosyal ağ, çok tıklanan ama hiç beğeni veya yorum almamış linkleri tespit edecek ve bu konuda önlem alacak. Öz izleme ile gösterilen ve neye ulaşacağınız konusunda doğru ipuçları veren linklerin News Feed görünürlüğü ilerleyen dönemde arttırılacağı belirtiliyor.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak