Facebook Vasiyeti!


Geçtiğimiz aylarda vefat edenlerin Facebook hesaplarına ne olacağı konusu Facebook yönetiminin gündemine gelmişti. Şimdi Facebook bu sorunun cevabını verdi:
Hesaplarımız bir nevi hatıra hesabına dönüştürülerek var olmaya devam edebilecek. Peki bu hatıra hesapların yetkisi kimde olacak? İşte bu sorunun çözümü için de Facebook hesaplara bizden sonra da giriş yapılabilmesi yasal olacak varisler atama özelliğini getirdi.

Hesap sahibi tarafından ölmeden önce atayacağı yasal varis sayfanın en üstünde yer alacak bir ileti paylaşma, gelen arkadaşlık taleplerine yanıt verme ve profil fotoğrafıyla kapak fotoğraflarını güncelleme yetkilerine sahip olacak. Ayrıca kişi tercih ederse yasal varisine fotoğrafların, atılan postların ve profil bilgilerinin arşiv olarak indirilmesine de izin verebilecek. Yasal varislerin bu özellikler haricinde hatıra hesabına dönüştürülmeden önce girilen profil bilgilerini değiştirme, özel mesajlara ulaşma ya da ölen kişiymiş gibi görünme izinleri olmayacak.
Vefatın ardından sayfaya “Remembering” ifadesi eklenerek görünümünde farklılık oluşturulmuş olacak.

Şu anda sadece Amerika için kullanıma açık olan özelliğin kullanımı opsiyonel. Hesap sahipleri ölümlerinin ardından profillerinin silinmesini talep edebilecekler.
Yasal varis atamak için ayarların güvenlik bölümünden “Legacy Contact” bölümünü seçerek yasal varis olarak seçeceğiniz kişinin ismini girebilirsiniz. İsmi girince bu kişiye mesaj atma opsiyonu da bulunuyor. Ayrıca bu aşamadan sonra da yasal varis seçtiğiniz kişiye arşiv indirmeye izin verip vermeyeceğinizi de seçebilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak