Facebook’ta 360 Derece Videolar

Facebook, yeni video özellikleriyle birlikte bu konuda en büyük rakibi Youtube’un önüne geçmek için çalışmalarını ve güncellemelerini uzun zamandır sürdürüyor. Bu konuda epey yol aldığını söylemek de mümkün. Geçtiğimiz günlerde de daha önce Youtube’da popüler hale gelen yeni bir özelliğini tanıttı: 360 derece videolar. Böylece sıkı rekabetin ve takibin sürdüğünü söyleyebiliriz.

Görselliğin ve videoların her alanda öne çıktığı çağımızda 360 derece videoların görüntü kalitesini ve video deneyimini artıracağı şüphesiz. Facebook yetkilileri de böyle düşünmüş olsalar ki 360 derece videoların artık News Feed’de yer alacağını duyurdular.

360 derece video kaydetmek için özel kamera ekipmanı ile kayıt alınması gerekirken, bu videoları Facebook’ta izlerken görmek istediğiniz açıya kendiniz yön verebileceksiniz. Bunu web üzerinde fare imleciyle yaparken, mobilde parmağınızla yönlendirebileceksiniz.

360 derece videoların bize çok farklı deneyimler sunacağı kesin. Facebook yetkilileri bunun için arkadaşlarınızın bir tatil deneyimini ya da bir festivalde çekecekleri görüntüye 360 derece bakarak oradaymışsınız gibi hissedebileceğinizi belirtirken, farklı yayın kuruluşları ya da organizasyonlar tarafından da etkileyici içerikler sunma imkanı doğacağını belirtiyorlar.

Şu an için sayılı marka sayfaları tarafından aktif olarak kullanılabilen bu özellikle ilerleyen zamanlarda markaların daha farklı ve dikkat çekici 360 derece videolar üretmesi bekleniyor. 360 derece videoların şimdilik web ve Android kullanıcıları tarafından görüntülenebildiğini, iOS kullanıcılarının ise biraz daha beklemeleri gerektiğini de söyleyelim.

Star Wars’un yeni filmi için bir 360 derece video:

Şimdiye kadar oluşturulan diğer 360 derece video örnekleri için Facebook’un açtığı 360 Videos on Facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak