Facebook’ta Kitle Yönetimi

Facebook'ta kitle yönetimi
Facebook'ta doğru kitle yönetimi markalar açısından büyük önem taşıyor
Daha önce Facebook’ta Marka Yönetimi için 25 İpucu’nu sizlerle paylaşmıştık. Bu yazılarımızda da belirttiğimiz gibi Facebook, son yıllarda markalara bir pazarlama ve iletişim aracı olarak katkı sağlayan en önemli kanal olarak dikkat çekiyor. Peki, Facebook’ta markanızın kitle yönetiminin nasıl yapmanız gerekiyor? Hayran sayfanızda istediğiniz hayran sayısına ulaşmış olsanız bile, şunu unutmamalısınız ki, insanların ilgisini canlı tutamadığınız sürece hayran sayınız size sadece rakamsal bir istatistik sağlayacaktır. Burada ise adına şarkılar bile yazılan  (:  Facebook’ta hayranların ilgilerini sürekli kılmanın yöntemlerini ele alacağız.

Kaliteli İçerik Üretin

Hayran sayfanızdaki sizi takip eden kullanıcılara düzenli ve yüksek kalitede içerik sağlamak en kritik noktalardan biridir. Markanızla ilgili kampanya, duyuru ve haberleri Facebook hayran sayfanızdan takipçilerinize duyurmak, onların ilgilerini üst düzeyde tutmanıza ciddi katkı sağlayacaktır. Bu sayede hayranlarınız özel olduklarını hissederken, markanızla ilgili gelişmeleri herkesten önce öğrenmek üzerlerinde pozitif bir etki yaratacaktır.

Fark Yaratın

Katılımcılara tartışma konuları açmak, onların konuşmalarına katılmak ve onları yok saymamak önemlidir. Geleneksel içeriğe ek olarak hayranlarla video, fotoğraf, oyunlar ve Facebook aplikasyonları paylaşabilirsiniz.

Kitle Yönetimine Başarılı Bir Örnek: Coca Cola

Facebook’ta kitle yönetimi ile ilgili en başarılı örneklerden biri olan Coca Cola, 5.3 milyon hayranına sürekli kaliteli ve ilgi çekici içeriğin yanı sıra, farklı testler, duvar kağıtları ve ekran koruyucuları paylaşmaktadır.
Coca Cola, saldırgan olmayan ve hakaret içermeyen yorumları sayfasında tutarak, aynı zamanda marka temsilcileri olan bu kişilere sayfayı sahiplendirme yolunu seçmiştir.
3.1 milyon hayran ile Facebook’ta marka ve kitle yönetimi konusundabir diğer başarılı marka  olan Pringles ise, hayran sayfasında tartışma konuları açarak, orijinal interaktif oyunlar ve komedi dizileri paylaşarak hayranlarıyla iletişime geçiyor. Bu yöntemleri izlemek, paylaşımı ve tartışmayı aktif kullanarak ilgiyi ayakta tutmak, değerli bilgileri paylaşıma sunmak sağlıklı bir iletişimi beraberinde getiriyor.

Çift Taraflı İletişime Önem Verin

Hayran sayfanıza katılan kişiler markanıza ilgi duymaktadır. Bu kişiler ilgilerini yazdıkları yorumlarla gösterirler. Marka olarak onlarla çift taraflı iletişime geçmek unutmamanız gereken ilk konudur. Unutmayın, göz ardı edilen hayranların ilgisi kısa sürede yok olacak ve markanızı da  olumsuz etkileyecektir.

Facebook Yarışmaları

Bir çok marka Facebook üzerinden düzenlediği yarışmalarla hayranlarına eşsiz ödüller sunuyor. Bunun ardından ise, ödüllendirmeye devam ederek hayranların ilgisini diri tutmak gerekiyor. Hayranlara özel bir destek ve yarar sağlamak, onların önemsendiğini göstermek kalıcı olmalarını sağlayacaktır. İndirim kuponları ve katılımı arttırıcı Facebook yarışmaları oluşturmak markanızın Facebook sayfasına ciddi  katkı sağlayacaktır.
Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak