Facebook’tan Al Haberi ?

Kişisel veri ihlali ile ilgili son zamanlarda başı yanan Facebook, bir yenilik fikrini daha ortaya attı.

Uygulamaya yılın sonuna kadar yüksek kalitede haberlerin gösterileceği bir sekme eklemeyi planlayan Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, ekleyecekleri kısmın kullanıcılara ücretsiz olacağını da ekledi. Facebook, bu yenilik için 300 milyon dolar değerinde yatırım yapılması planlanan uygulama için ABC News, Wapo ve Bloomberg gibi büyük markalarla çalışmaya yakın olduklarını belirtti.

“İnsanların güvenilir haberler almalarına ve dünyadaki gazetecilerin önemli çalışmalar yapmalarına yardımcı olacak çözümler bulmaya katkı sağlamak benim için önemli.” diyen Mark Zuckerberg, “Gerçekten yüksek kalite içerikse, içeriğinin ulaşılabilir olduğundan emin olmak için yayıncılarla potansiyel olarak doğrudan bir ilişkisinin olabileceğini” belirtti.

Mark Zuckerberg, yılın ilk yarısında Avrupa’nın en büyük haber yayıncısı Axel Springer‘in CEO’su Mathias Döpfner ile bir röportaj yapmış ve neden haber konusuna önem verdiğini anlatmıştı.

Şimdi gelen haberlere göre ise Facebook, yayınlanacak haberleri nasıl seçeceğine dair şirket içinde bir kılavuz yayınladı. İlk gelen bilgiler, her haberi ilk yayınlayan kaynağa ve yerel haberlerde de yerel gazetecilere öncelik verileceğini gösteriyor. Herhangi bir haberin yayınlanabilmesi için birden fazla kaynakta geçmiş olması ve içeriğinde toplumu ayırıcı, hakaret içeren ifadeler olmaması gerekiyor.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak