Google+ Hangouts Üzerinden Siyaset

Teknoloji geliştikçe,  iletişimin tanımı ve boyutları da günden güne değişmeye devam ediyor.  Bu konuda son örneklerden biri de Japonya’dan geldi. Google Plus Hangout, Japonya’da siyasi partiler tarafından farklı bir amaç için kullanıldı. 14 Aralık 2012’de önde gelen 8 politik partinin yetkilileri Google Plus Hangout kullanarak 8 etkinlik düzenledi ve seçmenlerin akıllarındaki sorulara yanıt verdiler.

Google+ yetkilileri bu Hangout serilerinin bugüne kadar politikacılar tarafından yapılmış en büyük ve en uzun Hangout serisi olduğunu belirttiler.

Hangoutlara canlı bağlanarak sorularının yanıtlarını arayan Japon vatandaşları derinlemesine bir politik diyaloga tanık olurken, katılımcı politikacılar ise iki gün sonraki genel seçimler öncesinde halkın nabzını tutmuş oldular.

Günümüzün güçlü sosyal ağlarının yalnızca sıradan insanlar arasındaki değil, toplumun tüm kesimleri arasındaki çift yönlü iletişimi sağladığını ve bazı ülke ve kurumların teknolojiyi kullanarak nasıl daha da ileriye gittiğini anlamak üzerine örnek bir proje olduğunu düşünüyoruz.

Hangoutları kaçıranlar “Japan Politics” isimli Youtube kanalından tüm kayıtlara erişebiliyorlar.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak