Markalar için Google+ Toplulukları

Google’ın geçtiğimiz günlerde lanse ettiği Google+ Topluluklarını işiniz ve markanız için nasıl kullanabileceğinizi hiç merak ettiniz mi? Dilerseniz, önce Google+ Toplulukların, Google+ Çevrelerinden nasıl farklılıkları olduğuyla başlayalım. Google Plus Toplulukları ortak ilgi alanlarını paylaşan insanların bir araya geldiği Facebook grupları veya forum mantığında çalışıyor.

Google+ Çevreleri ile Google+ Topluluklarının en önemli farkı, topluluklara sadece bu topluluğun parçası olmak isteyenler katılıyor. Birisi Çevrelere eklendiğinde ise bu çevrenin bir parçası olmak isteyip istemediği veya bundan hoşlanıp hoşlanmadığı hakkında bir fikrimiz olmuyor. Hatta bu eklendiği çevrenin konusuyla ilgili olup olmadığının garantisi bile yoktur. Kısaca Google+ topluluklarının farklı ve iş için muhteşem olan tarafı burada olan insanların bu gruba katılmak isteyerek buraya katılmış olmaları.

Bir topluluk başlatmak mı, yoksa olan bir topluluğa katılmak mı daha iyi dersek, bu sizin Google+ platformuna ne kadar hâkim olduğunuza ve bu platforma ne kadar zaman ayırabileceğinize göre değişen bir durum. İlk başta belki en güzeli var olan bir topluluğa katılmak ve gözlemlemek olabilir. İlgilendiğiniz konular ile ilgili neler konuşulduğunu ve moderatörlerin nasıl dönüşlerde bulunduğunu inceleyebilirsiniz.

Bir grup kursanız da, bir gruba katılsanız da Google+ Topluluklarından işiniz için faydalanabileceğiniz birçok şaşırtıcı yarar bulunuyor.

1.  İlişkiler geliştirin

Geçmişte Google+ kesinlikle teknoloji ile ilgilenen ve sosyal medyanın kanaat önderlerinin zaman geçirdiği bir yerdi. Yani konuşulan konular ya teknolojik gelişmeler ya da sosyal medyada gerçekleşen değişimlerdi.  Eğer sizin uzmanlığınız veya iş dalınız bu konular dışında bir şey ise bununla ilgilenen insanları bulmanızın oldukça zor olduğu niş bir yerdi.  Ancak, toplulukların oluşturulması ile sizin alanınızla veya uzmanlığınızla ilgilenen insanları bulmak ve bir araya getirmek şimdi eskisinden çok daha kolay. Google Plus Toplulukları hızla networkunuzu genişletebileceğiniz ve sağlam ilişkiler geliştirebileceğiniz yerlere dönüşüyorlar.

2. Hedef kitlenizin nelerle ilgilendiğini keşfedin

Katıldığınız topluluklarda insanların birbirlerine sordukları soruları ve konuşmaları takip edin. Bu hedef kitlenizi analiz etmenin mükemmel bir yoludur. Eğer sorulan soruların cevaplarını biliyorsanız hele hemen atlayın ve düşünceleriniz paylaşın. Topluluğunuzda konuyu bilen ve yardımcı olmaktan çekinmeyen bir uzman olarak gözüktükçe, daha çok takipçi sizinle topluluk dışında da iletişimde olacaktır.

3.  Google+ Topluğunuzun üyeleri ile Hangout başlatın

Google+ topluluğunuzda, diğer sosyal mecralardaki gruplardan farklı olarak grup içindekilerle hangout başlatabilrsiniz. Topluluk sayfasının sağ tarafında “Hangout Başlatın” butonunu göreceksiniz. Bu butona tıklayarak o sırada online olan diğer Topluluk üyeleri ile hangout başlatabilirsiniz. Bu üyeler arası güven inşa etmek, birbirini daha iyi anlamak ve daha sağlam ilişkiler inşa etmek için mükemmel bir araç.

Google+ Topluluklar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için sayfasını inceleyebilirsiniz: http://www.google.com/intl/tr_ALL/+/learnmore/communities/

Ayrıca, Google+ Topluluklarına yönelik videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

2 Yorum
  1. Gerçekten çok güzel bir paylaşım. ellerine sağlıkkk Büşra :)

Bir Yanıt Bırak