Google’dan Ay’da Atılan İlk Adımın 50. Yılına Özel Doodle

Tüm dünyada en çok kullanılan arama motoru Google, tarihteki önemli olayları konu alan ana sayfa tasarımlarıyla da adından söz ettiriyor. Google, “Doodle” adını verdiği ana sayfa kapağına bu kez insanlığın Ay’a ayak basışının 50. yılını taşıdı. 20 Temmuz 1969 yılında NASA’nın Apollo 11 görevindeki astronotlar Ay’a ilk adımı attılar.

“Onlar için küçük ama insanlık için büyük bir adım” olarak nitelendirilen bu olay ise; Apollo 11 ekibi astronotlarından Michael Collins’in epik anlatımıyla, patlamadan başlayarak tüm yolculuğu kapsayan bir videolu Doodle’da dünya ile buluşuyor.

Google’ın resmi sitesinde yer alan bilgilere göre; ekip bu Doodle’ı oluşturmak, misyonun içeriğini ve çıkışlarını anlamak ve mümkün olan en doğru temsili sağlamak için NASA ile yakın çalışmış. Google, Doodle’ı oluşturma süreci hakkında da aşağıdaki videoyu yayınlamış:

Ay’a inişin; dünyamız, düşüncelerimiz ve hayallerimiz üzerinde büyük etkisi olduğuna inanan Google, bu olayı kendileri gibi hayalperestler için de inanılmaz bir ilham kaynağı olarak görüyor.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak