Hayata Işık Olan Proje Gravitylight

Dünyada 1,5 milyar kişinin elektriğe ulaşımı yok. Çözüm olarak gaz lambası kullanan bu aileler dumana maruz kalarak genç yaşta ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalıyor. Elektrik bu yerlere ulaştırılsa bile elektrik masraflarını karşılayacak aile sayısı da maalesef çok az. Bu insanların kullanımı hiç pahalı kaynak gerektirmeyen bir ışık kaynağı olsaydı çok güzel olmaz mıydı?

Sonunda hiçbir kirlilik yaratmayan, yer çekimi ve insan gücünden başka hiçbir kaynağı kullanmayan oldukça ucuz bir ışık kaynağı üretildi. Adı, Gravitylight, yani “yer çekimi lambası”. Üretim maliyeti 5 dolar kadar düşük olan ışık, kendine asılı kum torbasının yukarı itilmesiyle 25 dakika boyunca etrafına ışık veriyor. Kum torbasını yukarı çekmek sadece 3 saniyenizi alıyor.

Proje, Indiegogo web sayfasında crowdfunding yöntemiyle yaklaşık 400 bin dolar kaynak yaratmış. Gravitylight projesi, elektriğin ulaştırılamaması sebebiyle hala gaz lambası kullanımının en çok yaygın olduğu Afrika kıtası ve Hindistan hedeflenerek yaratılmış. Çocuklar artık ışığı olmadığı için karanlığa mahkum kalmasın, ders çalışabilsinler diye yola çıkılmış umut dolu bir proje…

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak