YouTube VR ile Bambaşka Dünyalara Yolculuk

Dünyada gitmek isteyip de gidemediğiniz yerler var mı? Mesela Antarktika’daki buz mağaralarının nasıl bir şey olduğunu hiç merak etmediniz mi? NBA finallerinde ya da Victoria Şelaleleri’nin hemen altında bulunmaya ne dersiniz? Sanal gerçeklik, bu anları gerçekte varmış gibi deneyimlemenizi sağlayabilen en güçlü araç günümüzde. Bu nedenle birçok sektörde hızla kullanılmaya başlanan bir teknoloji.

Sanal gerçeklik, yani kısa adıyla VR, son zamanlarda daha da geliştirilerek günlük hayatımızın içerisinde kendisine iyiden iyiye yer bulmaya başladı. Bambaşka bir dünyanın kapılarını aralayan VR’a sosyal medya devleri de kayıtsız kalmadı elbette. VR’ın önlenemez yükselişini kendi platformuna en başarılı şekilde uygulayan sosyal medya mecralarından biri olan popüler video paylaşım sitesi YouTube yepyeni konseptlerle unutulmaz deneyimleri kullanıcılarının istediği ortama taşıyor.

Bugüne kadar 800 binden fazla VR deneyiminin yüklendiği YouTube’da VR Ürün Lideri olan Erin Teague, platformun resmi bloğunda VR teknolojisinin gelişim sürecini şöyle anlatıyor: “Son üç yılımı YouTube VR’da çalışarak geçirdim. İçerik üreticilerimizin bu yeni teknolojiyi hikayeler anlatmak, deneyimlerini paylaşmak ve daha önce görülmemiş olanı görünür kılmak için nasıl kullandıklarını görmek çok hoşuma gitti. Bugün VR’da gerçekleşen pek çok yeni şeyden beni en çok heyecanlaandıran birkaçını sizinle paylaşacağımı düşündüm: uygulamamızı yeni platformlara taşımak; VR’ı daha da etkileyici kılan yeni özellikler ve araçlar eklemek; ve sizi daha fazla yere götürebileceğiniz özel içerikler sunmak.

VR gözlüğü olan herkesin YouTube VR‘ı deneyimlemesini istiyoruz. Daydream View, HTC Vive ve PlayStation VR‘da zaten mevcut. Bugünden itibaren, Gear VR kulaklıklarıyla milyonlarca kişiye erişimi genişletiyoruz. Bu haftatan itibaren ücretsiz uygulamayı Oculus Store‘dan indirebilirsiniz.”

Sanal Gerçekliği Birlikte İzleme Deneyimi

VR deneyimini paylaşmak isteyenleri de unutmayan platform, YouTube VR uygulamasında videoları ortak ve sanal bir alanda başkalarıyla birlikte paylaşmanıza ve izlemenize olanak tanıyan yeni özelliğini de beğeniye sundu. Bu yeni özellikle birlikte, Daydream View veya Gear VR‘dan oynatma kontrollerinin altındaki “Watch Together” simgesine tıklayarak YouTube VR uygulamasından erişilebilir, yorumlarınızı ve deneyiminizi başkalarıyla paylaşabilirsiniz.

Uygulamaya eklenen yeni VR konseptlerinde; The Female Planet’in yeni bölümleriyle dünyayı etkileyen küresel kadın liderlerle bir gün geçirebileceksiniz. Eğer aksiyon videolarından hoşlanıyorsanız, SoKrispyMedia ile kendinizi bir video oyununun ortasında dijital dünyadan kaçmak için nefes kesen bir yarışın içinde bulabilirsiniz.

Son olarak sözü tekrar VR Ürün Lideri Erin Teague’ye kulak verelim: “VR sizi herhangi bir yere götürebilir ve sanal dünyada YouTube VR, sizi diğer yerlere göre daha fazla yere götürebilir. VR hikaye anlatıcıları, kaşifleri ve topluluğu bizi o hiç gitmediğimiz dünyalara götürecek ve bu dünyaları gerçekten oradaymış gibi deneyimlememize izin verecek.”

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak