Instagram Hikayeler Anketlere Kapısını Açtı

Fotoğraf ve video paylaşanların biricik uygulaması Instagram, Instagram Hikayeler’i anketlerle renklendiriyor.

Takipçilerinin görüşlerini almak isteyenler, bundan böyle Instagram Hikayeler’ine anket ekleyebilecek. Özellikle markaların kullanıcılarıyla etkileşime geçmesini sağlayacak anketleri hikayelerinize eklemek çok basit: Hikayeniz için fotoğraf ya da video çektikten sonra, “anket yap” etiketini seçmeniz ve anketinizi içeriğinizin istediğiniz yerine yerleştirmeniz yeterli. Bu arada sorularınızı ve anket seçeneklerinizi dilediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz.

Gelelim arkadaşlarınızın ve takipçilerinizin anketinizle ilk buluşmasına… Öncelikle anketinizi paylaşır paylaşmaz takipçileriniz anketinizi görebilir ve oylamaya katılabilir. Bir arkadaşınız oylamaya katıldığında hangi seçeneğin en fazla oy aldığını da görebilecek. Bu arada oy veren bazı meraklı arkadaşlarınız hikayenize tekrar dönerek oylamanın son durumunu da görebilir.

Peki, anketinizde son durum ne? Kim hangi oyu verdi? Bu sorular için “izleyici listesi”ne göz atabilirsiniz. Burada yalnızca her seçeneğin ne kadar oy aldığını görmeyecek, hangi arkadaşınızın hangi seçeneğe oy verdiğini de öğrenebileceksiniz. Bu noktanın önemle üstünde durmak istiyoruz, zira anketlerin Twitter’daki gibi anonim olduğunu sanan birçok kullanıcı anket seçeneklerinde anket yapan kişinin bilmesini istemeyecekleri bazı tercihler yapmışlar. Örneğin, Amerikalı bir kullanıcı koltuğundan kalkmak istemeyen köpeği için “Yumruk atayım mı?” diye bir anket sorusu sormuş; bazı arkadaşları da (hangi sebeple bilmiyoruz) “Evet” seçeneğini işaretlemişler. Anket sahibinin sonuçları görmesinin ardından utanç verici anlar yaşanmış. Bir başka örnekte de “Elbisem yakıştı mı?” sorusuna o çok güvendiği arkadaşlarından “Hayır” cevabını alan kızın dramı var. Bunun gibi birçok örnekle liste uzayıp gidiyor…

Neyse ki bu utanç dolu anlar çok uzun süre internette dolaşmayacak çünkü anketleriniz de her hikayenin kaderindeki gibi 24 saat sonra silinecek ve sonsuzluğa uğurlanacak. Ancak, arkadaşlarınızın hafızası için aynı şeyi söyleyemeyiz, o yüzden anketlerde neye oy verdiğinize dikkat edin ve kendinize şu soruyu sorun: “Bu cevabı yüzüne karşı da verebilir miydim?”. ;)

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak