Instagram’da Alışverişin Yeni Yüzü

Geçtiğimiz mart ayında uygulamadayken alışveriş tamamlama özelliğini tanıtan Instagram, e-ticaret kaslarını güçlendiren yeni bir özellikle çıkıyor karşımıza. Bildiğiniz gibi dünyadaki internet alışverişi oranı sürekli artsa da mağazalardan alışveriş yapmayı hâlâ çekici kılan birçok sebep var. Bunların başında da ürün deneme geliyor. Her ne kadar internet alışverişlerinde ürün iadesi gibi seçenekler olsa da kimse teslim aldığı bir ürünü uygun olmadığı için geri yollamakla uğraşmaktan hoşlanmaz.

“Keşke mağazaya gitmeden de ürün denemenin bir yolu olsa!” diyenlerin sesini dinleyen Instagram, o çok sevilen kamera filtrelerinin artırılmış gerçeklik özelliğini kullanarak bu soruna bir çözüm sunuyor. Artık seçili markalar, artırılmış gerçeklikten faydalanan ürün deneme filtreleri sunabilecek. Bu özelliği kullanabilen sektörler, ilk aşamada gözlük ve kozmetik olarak belirlenmiş.

Makyaj dünyasının güçlü isimleri MAC ile NARS Cosmetics ve asi gözlük satıcıları Ray-Ban ile Warby Parker, ürünlerini bu yenilikçi yöntemle deneten ilk markalar olmuş.

Örneğin, bir rujun farklı renklerini tek tek dudaklarınızda deneyip beğendiğinizi alışveriş sepetinize ekleyebiliyor ve satın alabiliyorsunuz. Gözlük modellerini de aynı şekilde yüzünüzde deneyip size en uygununu atıveriyorsunuz alışveriş çantanıza.

Instagram’ın testler için seçtiği ilk iki ürün kategorisinin ortak yanı yüzde denenmesi, bu da Instagram’daki yüz filtresi teknolojisi ile birebir örtüşüyor.

Dolayısıyla, makyaj ve gözlük sektörleri başlangıç için doğru tercih olmuş diyebiliriz. Sizce Instagram bu özelliği başka hangi ürün gruplarına açabilir? Yorumlarınızı bizimle paylaşın. ⬇️

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak