Instagram’dan Nostaljik Hareketler

Tarih tekerrürden ibaret demişler, boşuna dememişler. Moda dünyasında da olduğu gibi tarihi tekrar ediyoruz ve adını da “vintage” koyuyoruz. Teknoloji ilerliyor fakat dijital dünyada da artık nostalji yapmayı ihmal etmiyoruz. Hatta nostaljiyi artık bir trend malzemesi olarak kullanıyoruz ve otomatik olarak eskilere geri dönüyoruz!

AR Filtreleri

Bu kadar yazdık, nostalji dedik, vintage’dan bahsettik. Neden mi? Çünkü Instagram’ın nostalji konulu bir haberi var. Instagram’ın ürün tasarımcısı George Kedenburg 90’ların masaüstü görsellerinden ve eski telefon pillerinden ilham aldı ve bu bağlamda AR filtreleri oluşturdu. Bu filtreleri takipçileriyle de paylaşan Kedenburg, daha önce de Kylie Jenner’ın dudak kiti için AR filtreleri oluşturmuştu ve takipçilerin bu kiti kendi dudaklarında denemelerini sağlamıştı. Şimdi oluşturduğu filtrelerde ise eski sürüm Windows 96’daki Paint programı bile yer alıyor.

Siz de 90’lara doğru bir nostalji yaşamak istiyorsanız George Kedenburg’un hesabını (@gk3) takip edebilir, beğendiğiniz filtreleri indirebilir ve kendi hikayelerinizde kullanabilirsiniz. Filtreyi indirmek için hikayede sol üst köşede çıkan “Desktop96” yazısına tıklamanız yeterli. O zaman nostalji saati başlasın!

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak