İş İlanları Artık Facebook’ta!

Artık iş arayanların yeni bir adresi daha var: Facebook! Sosyal medya platformu Facebook, bir süredir test aşamasında olan “iş ilanı” özelliğini hizmete açıyor.

Bugün itibarıyla Amerika ve Kanada’daki şirketler Facebook hesapları üzerinden iş ilanlarını yayınlamaya başlıyor. İşverenler bu özellik sayesinde Facebook ve Facebook Messenger üzerinden iş ilanlarına yapılan başvuruları takip edebilecek ve kriterlerine uygun adaylarla iletişime geçebilecek.

Yapılan bir araştırmaya göre 14,4 milyon insan iş arama sürecinde sosyal medyaya başvuruyor. Şaşırtıcı diğer gerçek sonuç ise işverenlerin %73’ünün çalışanlarını sosyal medya aracılığıyla bulması. Facebook yeni özelliğini ortaya çıkarırken bu araştırma sonuçlarından büyük ilham almış görünüyor.

Potansiyel adayların Zaman Tüneli’nde iş ilanlarının yayınlanmasını sağlayan yeni özellik, işverenleri ve adayları buluşturuyor. Aday, “İlana Başvur” sekmesini tıkladığında, Facebook profil bilgilerine göre doldurulmuş hazır bir form üzerinden başvurusunu kolaylıkla yapabiliyor. Özelliğin üzücü yanı ise adayların kötü amaçlı paylaşımlarının kapısını işverenlere açıyor olması. Neyseki adayların kalbini de kazanmaya çalışan Facebook, adaylara profillerinin istedikleri bölümlerini işverenle paylaşabilme imkanı sunuyor.

Milyonlarca işsiz için yeni bir iş arama platformu olmayı hedefleyen Facebook, sunduğu iş ilanlarıyla kullanıcılarına başarılı bir kariyer hayatı diliyor.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak