Apple iWatch Geliyor!

Bileğe takılan ve iPhone ile uyumlu çalışacak iWatch’ın uzun süredir giderek artan ilgiyle beklenen lansmanı, 9 Eylül’deki iPhone 6 tanıtımıyla birlikte yapılacak. Sağlıkla ilgili en kapsamlı uygulamalardan olan Health App’i Haziran ayında duyuran Apple, iOS 8 ile birlikte sağlık takibini artık daha da etkili yapmak için hazır olduğunu gösterdi. 2014 sonuna kadar piyasaya çıkması beklenen iWatch’ın akıllı saat pazarını iyice kızıştırması bekleniyor. Zamanlamanın tam olarak nasıl ilerleyeceği ise yine her Apple ürünü lansmanı öncesindeki gibi ancak çok kuvvetli bir tahmin olarak ele alınmalı.

Sony ve Samsung’un piyasadaki benzer ürünlerinden en büyük farkı sağlık takibine için geliştirilen birçok özellik olan iWatch, tahminlere göre OLED kavisli dokunmatik ekran ve kablosuz şarj özelliğine sahip olacak. Health App ile uyumlu çalışacak iWatch, taşıyanın sağlık durumuyla ilgili kalori tüketimi, uyku düzeni, kan şekeri, nabız, kandaki oksijen seviyesi gibi önemli bilgiler verecek ve ölçülebilir şekilde arşivleyecek.

Apple, ayda 3 ila 5 milyon ürün üretilmek üzere, iWatch’ın ilk yılında toplam 50 milyon civarında satış gerçekleştirmeyi planlıyor. Bu rakam geçen yıl satılan toplam akıllı saatlerin hemen hemen 10 kat üstünde. Neredeyse gerçekdışı duyulan bu rakamlara rağmen Apple’ın kendisine bu kadar güvenebilmesinin tabii ki bir nedeni var. Apple sektörde kendine güvenli bir yer edinebilmek için satış kanalında en önemli oyuncularla işbirlikleri yapmış durumda. Kendi ürettiği fitness takip cihazlarıyla bir nevi Apple rakibi sayılabilecek Nike’nin artık aplikasyon geliştirmeye daha çok önem vermesini fırsat bilen Apple, onu işbirlikçileri arasına katarak ürünün başarısını garanti altına almayı hedefliyor. Amerika’da sağlık sektörünün merkezinde yer alan Mayo Clinic ve Cleveland Clinic gibi güçlü hastanelerle yaptığı anlaşmalarla ise ortaklıklarında ne kadar stratejik davrandığını bizlere tekrar gösteriyor. Artık giyilebilir teknolojinin gittikçe güçleneceğinin sinyallerini veren bu gelişme, Microsoft gibi diğer güçlü oyuncuları da piyasaya çekmeyi başaracak gibi görünüyor.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak