Giyilebilir Teknolojiler Derimizin Altında!

Giyilebilir teknolojileri hep üstümüzde yer alan cihazlar olarak hayal etmiştik, ancak yeni teknolojik gelişmeler cildimizle teknoloji arasındaki sınırları zorlamaya başladı bile.

Küçükken ışıklı ayakkabı giymeye heves edenlerdenleri sevindirecek yeni teknoloji ilginizi çekebilir. Chaotic Moon Studios firmasının geliştirdiği bağlı teknolojilerden faydalanan LED ışıklı elektronik dövmeler, dövme geleneğini bambaşka bir boyuta taşıyor.

Bağlı teknolojiler sayesinde elektronik dövmenin ürettiği sağlıkla ilgili veriler doktorlar tarafından takip edilebilirken özel tasarlanan mobil uygulamadan da görüntülenebilecek.

LED ışıkları insan vücuduyla buluşturan ilk firma Chaotic Moon değil. Amerika’daki biyoteknoloji şirketi Grindhouse Wetware, deri üstünden daha derinlere giderek el hareketlerini tanıyan deri altına LED cihazlar yerleştiriyor. Firmanın CEO’su Justin Worst kendini denek olarak kullanarak ilk cihazlardan birini elinin altına yerleştirdi. Northstar adını verdiği cihazı bedenine yerleştirdiğinden beri iyileşme sürecini adım adım Twitter hesabından paylaşan Worst, giyilebilir teknolojinin hangi yöne doğru gittiğinin ilk sinyallerini veriyor.

Parmaklarının ucuna Samppa von Cyborg’un biyouyumlu mıknatıslarını yerleştiren Peter Marquardt adlı kişi ise artık cihazlardan yayılan manyetik dalgaları hissedebildiğini iddia ediyor.

Bilim kurgu dünyasından bildiğimiz “sayborg” kavramını gerçek hayatla buluşturan bu gelişme ile insanlar olarak teknolojiyi bedenlerimizle ne kadar bütünleştireceğimizi ve sınırlarımızı nerede çizeceğimizi sorgulamaya başlıyoruz.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak