Mesajlaşmanın Görgü Kurallarını Biliyor musunuz?

Son 10 yılda teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanların iletişimde kullandıkları sözcükler ile ifade yolları da değişim gösterdi. İlk başta sadece iki nokta ve parantezle başlayan emojiler günümüzde büyük bir yer kaplıyor.

Dijital iletişim artık herkesin birbiriyle farklı bir bağ oluşturmasını sağladı. Bir yerden sonra; “Mesajlaşırken hata mı yapıyorum?”, “Çok mu uzun oldu?” gibi endişeleri hemen hepimiz taşıyoruz.

Facebook ve Facebook Messenger aracılığıyla İngiltere, Amerika ve Avustralya’da 3 bin 500 kişiyle yürütülen yeni bir çalışmada, kişiler arasındaki mesajlaşmanın nasıl yapıldığında daha sağlıklı bir iletişim içinde oldukları ve mesajlaşmanın kabul gören görgü kuralları ortaya çıktı. Messenger’ın Debretts ile ortaklaşa yaptığı çalışma sonucunda kişilerin çoğunluğunun mesajlaşmanın görgü kurallarına inandığı anlaşıldı.

Bu araştırmadan çıkan ve mesajlaşırken nelere dikkat edilmesi ve nelerden kaçınılması gerektiği konusunda yön gösteren maddeleri incelemenizi tavsiye ederiz. Eğer araştırma sonuçlarının tüm metnine göz atmak isterseniz buraya tıklamanız yeterli.

  1. Tonunuzu iyi ayarlayın.
  2. Uzun mesajlar gibi kısa mesajlar da düşmanınız.
  3. Üst üste mesaj yazmayın.
  4. Kişilere başkasının mesajlarını iletmeyin.
  5. Doğru gruba yazdığınıza emin olun.
  6. Grup mesajlarını havada bırakmayın.
  7. Gelen mesajları yanıtlayın.
  8. Konuşmanızı aniden kesmeyin.
  9. Sevmediğiniz sohbetlerden uzaklaşmayı bilin.
  10. Sohbeti mutlaka sonlandırın.
Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak