Sosyal Arama Deneyimi: Facebook Graph Search


Facebook
merakla beklenen yeni servisini Ocak ayı içerisinde tanıttı. Kullanıcılara sosyal arama deneyimi  sunan Graph Search, kullanıcılara özel arama sonuçları veriyor.

Diğer arama motorlarından farklı olarak Graph Search, kullanıcılara sosyal ağda kendileri ve arkadaşları tarafından yapılan paylaşımlar arasında aramalar yapmaya izin veriyor. Artık arkadaşlarımızı çok daha farklı aramaya başlayacağız; İstanbul’da yaşayan ve Amerika’da master yapmış olanlar, 2007’de mezun olanlar, Kanyon’da check-in yapan ve rock müziği dinleyenler gibi… Böylece komutlar yerine spesifik sorularla Facebook kendi içinden arama sonuçlarını kullanıcıya sunmuş olacak. https://www.facebook.com/about/graphsearch ‘ten sıraya girip Graph Search tecrübesinden yararlanabilirsiniz.

Her ne kadar Google’a rakip bir arama motoru olmayacağı düşünülse bile Facebook Graph Search’in içinde web sonuçlarının yer alacağı da açıklandı. Facebook, Graph Search içinde Bing aracılığıyla elde ettiği web arama sonuçlarına da yer verecek.

Güncel Marka Sayfaları

Peki yeni arama koşullarından markalar nasıl yararlanacak? Şimdilik sınırlı sayıda kullanıcıya açık ve İngilizce olmasına rağmen markaların Graph Search için kullacılara daha fazla bilgi sağlaması gerekiyor. Şirket profillerinin “Hakkında” kısımları, sayfa adı, kategori ve URL bölümlerini gözden geçirerek güncellemek aramalarda daha görünür olmalarını sağlayabilir.

Markalar için hedef kitleye uygun hayranlar kazanmanın önemini de vurgulayan Facebook, sayfaların popülerliğinin içerik kalitesine göre belirleneceğinin ipuçlarını da veriyor.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak