Dijital Çağda Müşteri İlişkileri Yönetimi: Sosyal CRM

Dijital iletişimde doğru müşteri ilişkileri yönetimi ile her 10 kişiden 9’unun markanızı tavsiye edebileceğini biliyor muydunuz?

Sosyal medya kullanımının her geçen gün arttığını ve marka iletişimi açısından yeni fırsatlar yarattığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Eskiden daha çok fotoğraf, video ve aktivitelerin paylaşımı için kullanılan bu platformlar, artık birçok kurumun müşteri ilişkilerini yönettiği bir platform haline geldi. Bu da “big data”nın iyi analiz edilmesinin ve dijital platformlarda müşteri ilişkileri yönetiminin öneminin ne kadar arttığını gösteriyor.

İşte bu noktada da Sosyal CRM, markaların en çok önem verdiği bir kavram olarak karşımıza çıkıyor.

Sosyal CRM Nedir?

Bazılarınızın “Peki, nedir bu Sosyal CRM” dediğini duyar gibi oluyoruz.

Wikipedia’daki tanımına baktığımızda Sosyal CRM, “Kurumların sosyal medya servis, teknik ve teknolojilerini müşterileriyle bağ kurabilmeleri adına kullanmaları” şeklinde özetlenirken en kabul gören tanımın Paul Greenberg’e ait olduğu belirtiliyor. Greenberg’in tanımı ise şöyle;
“Bir kurum felsefesi ve stratejisi olan Sosyal CRM, teknoloji platformlarının, kurumsal kurallarının, iş akışının, kurumsal süreçlerin ve sosyal özelliklerin desteği ile yapılan, müşteriyle katılımcı iletişim içine geçerek karşılıklı yarar sağlama çerçevesinde güven ve şeffaflığa dayalı bir ortamın sağlanmasıdır. “

Dolayısıyla, Sosyal CRM‘i sadece bir araca ya da müşterilere internet ve sosyal medya üzerinden verilen yanıtlara indirgemenin doğru olmadığı da çok nettir.

BoomSonar Sosyal CRM modülünden bir bölüm

Sosyal CRM konusunda her kurum veya kişi için geçerli olan en iyi tek bir uygulama söz konusu değildir. Her kurum için uygulanacak en iyi yöntem, kurumun kendi özdeşleşmiş yapısının ve ulaşmak istediği kullanıcıların alışkanlıklarının iyi bilinmesi ile başlar. İletişiminin doğru kanallar üzerinden, kurumun yapısına uygun olarak yapılması çok önemlidir.

Yapılan son araştırmalar müşteri ilişkileri yönetiminin bu alanda uzmanlaşmış ekipler tarafından yapılmasının önemini vurguluyor.
Tick Tock Boom ve uzman ekibi konvansiyonel müşteri ilişkileri unsurlarının internet ve sosyal ağlara entegre edilmesi ve/veya doğrudan yönetilmesi konusunda markanıza doğrudan destek verirken, aynı zamanda da bütün işlerinizi organize edebileceğiniz benzersiz bir enstrüman olan BoomSonar Sosyal CRM modülü ve API’sini de ihtiyaçlarınız doğrultusunda  hizmetinize sunuyor.
Sosyal CRM ile ilgili çok daha detaylı bir yazıyı sizlerle önümüzdeki günlerde paylaşıyor olacağız.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak