Twitch ve Blizzard E-Spor Anlaşması İmzaladı!

Amazon’un sahip olduğu popüler canlı oyun yayınlama (stream) platformu Twitch, dünyanın en büyük oyun geliştiricilerinden Blizzard ile anlaşarak turnuvaların sadece kendi kanalı üzerinden yayınlanacağını duyurdu.

Google’a göre, 2016’da e-spor yayınlarının izlenme oranı bir önceki yıla oranla %90 artarak 320 milyon izleyiciye ulaştı. Twitch’teki aylık izleyici sayısının ise 100 milyon civarında olduğu belirtilmekle beraber, kullanıcılarının haftada 20 saatten fazla bu platformda vakit geçirdiği bildiriliyor.

Blizzard ve Twitch arasındaki bu iki yıllık sözleşmeye göre, e-sporda popüler olan Overwatch, World of Warcraft ve StarCraft gibi meşhur oyunların da dahil olduğu 20’den fazla e-spor etkinliği sadece Twitch tarafından yayınlanacak. Bu etkinlikler arasında Heroes of the Storm Global ChampionshipStarCraft II World Championship SeriesHearthstone Global GamesWorld of Warcraft Arena Championship ve Overwatch Premier Series gibi pek çok oyun yer alıyor. Anlaşma gereği Twitch tüm 3. parti yayın haklarına sahipken Blizzard Entertainment ise 1. parti olarak kendi kanallarında yayın yapma hakkını halen elinde tutuyor.

Anlaşma ile beraber, Twitch’in özel servisi Twitch Prime’a üye olanların, Blizzard’ın bazı oyunlarında oyun içi ödüller ve indirimler kazanabileceği duyuruldu. Üyeliğe sahip kişiler yaz sonlarına doğru bir “altın zula kutusu”na sahip olacak ve bu kutunun içinden çıkan “efsanevi item”ın sahibi olacak.

Böylece Twitch, Alphabet’in Youtube Gaming ile rekabetine yeni bir boyut katacak.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak