Verizon, Yahoo’yu Satın Aldı

Evet, internette bir dönem kapanıyor… Neden mi? Çünkü Amerika’nın telekomünikasyon devi Verizon, internetin ilk yıllarından beri aktif olan arama motoru Yahoo‘yu satın aldı.

Peki Verizon’ın Yahoo’yu satın alması ne demek?

Verizon, bir zamanlar batacağına neredeyse garanti gözüyle bakılan Yahoo için 4,83 milyar doları gözden çıkardı demek.

Yahoo 199o’larda internetin en popüler arama motoruydu. Altavista‘yı başarıyla yerinden etmiş, kendi e-posta hizmetini sunmaya başlamıştı. Ta ki Google sahneye çıkana kadar. Google gelince tüm işler değişti. Aramalarda daha başarılı sonuçlar elde etmesi, kolay ve hızlı arayüzü onu çok kısa bir sürede internette rakipsiz hale getirdi. 90’lar Yahoo’nun ise, 2000’ler kesinlikle Google’a aitti.

Aslında 2000 yılına girerken Yahoo‘nun değeri 125 milyar dolardı. Düşüşün keskinleştiği 2008’de ise Yahoo, Microsoft‘un 44 milyar dolarlık cömert satın alma teklifini geri çevirmişti.

Marissa Meyer, Yahoo’ya CEO olduğunda ona bir kurtarıcı gözüyle bakılmıştı. Ancak kurtarması gereken gemi çoktan batmaya başlamıştı bile. Marissa Meyer‘in böylesine lanetlenmiş bir düşüş yaşayan, ancak bir zamanların efsanevi arama motoru olan Yahoo’nun kurtarıcılığına soyunması cesaretini kanıtlaması açısından da etkileyiciydi. Batmak üzere olan bir geminin kaptanlığını kaç kişi üstelenme cüreti gösterebilirdi ki?

İnternetin zeki kadını ve Google’ın 20. çalışanı (aynı zamanda da ilk kadın çalışanı) Marissa Meyer tarafından Tumblr satın alması gibi hamlelere imza atıldı. Yahoo, Japonya’da çok güçlendi, hatta Google ile yarışır konuma yerleşti. Ancak bir türlü eski gücüne kavuşamayan Yahoo’nun alıcı aradığı bilinmekteydi.

Verizon‘ın satın alma kararı arkasında çok ciddi rakamlara ulaşan mobil ve dijital reklam gelirlerinden pay almanın yollarını bulma hedefi yatıyor. Şu anda dünyada bu alanda en çok geliri Google ve Facebook kazanıyor. Bu amaç için geçen sene Verizon’ın Yahoo’ya yakın bir fiyata satın aldığı dünyanın ilk internet sağlayıcılarından AOL ile Yahoo‘nun ortak çalışma yapması planlar arasında.

Verizon, internetin “kaybolmaya yüz tutmuş” değerlerini bir antikacı edasıyla teker teker toplayıp parlatarak günün ukala çocuklarıyla yarışmada başarılı olabilecek mi?

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak