Yeni Spotify Lite Daha Hızlı Daha Tasarruflu

Dijital müzik, Spotify‘ın gelişiyle 10 yıldır adeta bir devrim yaşıyor. Kitlelerin kaliteli müziğe ulaşmasını sağlayan ve reklamlı ya da reklamsız seçenekleriyle sınırsız müzik hizmeti sunan Spotify‘ın hayranları oldukça fazla ve uygulamayı kullanmak da çok keyfli… Peki bu mobil internete parası yetmeyenler ya da internet alyapısı yetersiz ülkelerde yaşayanlar için de geçerli mi sizce?

O durumda işler biraz değişiyor. Eski teknoloji telefon modelleri, 2G bağlantı hızları ve alım gücünü aşan mobil internet ücretleri bazı ülkelerdeki kullanıcıların uygulamaya erişimini zorlaştırıyor. Herkesin müzik dinlemesini isteyen Spotify, bu konuda adım attı ve yeni Android uygulaması Spotify Lite‘ı 36 ülkede yayınladı. (Merak edenler için Türkiye bu listede yer almıyor.)

Birçok ülkedeki kullanıcının sabırsızlıkla beklediği Spotify Lite, neredeyse aynı özelliklere sahip Spotify uygulamasına göre telefonda daha az hafıza kullanıyor, daha az pil ve veri harcıyor. Böylece eski telefonlara ya da zayıf internet bağlantısına sahip insanlara daha ulaşılabilir bir müzik dinleme olanağı sağlıyor. Ayrıca internet bütçesi küçük olan kullanıcılar için de veri kullanım limiti belirleyip bu sınıra geldiğinde uygulamanın internet kullanımını otomatik olarak kesme özelliği sunuyor. Cihazının hafızası hemen dolanlar ise tek tıkla ön belleği hemen temizleyebiliyorlar.

Müzikseverlerin bu oldukça kompakt ve kullanışlı yeni uygulamayı beğeneceklerini umuyoruz.

2 Yorum
  1. Evet ama İran’da yayın yapmıyor. Nerede kaldı müziğin evrenselliği? ?

  2. Dediğiniz gibi İran’da mevcut değil, sadece 36 ülkede sunuluyor.
    Spotify Lite’ın kullanılabildiği tüm ülkelerin listesi şöyle:
    Brezilya, Kanada, Meksika, Arjantin, Peru, Şili, Kolombiya, Bolivya, Kosta Rika, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, El Salvador, Guatemala, Honduras, Nikaragua, Panama, Paraguay, Uruguay, Suudi Arabistan, Mısır, Cezayir, Lübnan, Fas, Tunus, Umman, Ürdün, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Katar, Güney Afrika, Endonezya, Filipinler, Vietnam, Malezya, Hindistan.
    Kaynak: https://newsroom.spotify.com/2019-07-09/introducing-spotify-lite/

Bir Yanıt Bırak