İpucu: YouTube Video Ek Açıklamaları

YouTube Video Ek Açıklamaları Annotations

YouTube, bir çoğumuzun hayatında önemli bir yere sahip. Akıllı telefonların artmasıyla birlikte, artık bir çoğumuz sadece izleyici değil, video içeriği üreticisi olarak da bu kanalda yer alıyoruz. Peki, YouTube‘un size sunduğu farklı özelliklerden haberdar mısınız?

YouTube Video Ek Açıklamaları (YouTube Annotations) bunlardan biri. Bu özellik ile aynı serinin farklı videoları arasında trafik sağlamanız ve de seçilen alana metin ve link girmeniz mümkün.

Kurgu kısmında da yapılması gereken ufak tefek düzenlemeler var. Videonuzun son saniyelerinde, izleyiciyi yönlendireceğiniz diğer videoları iki farklı pencerelerden ön izleme şeklinde göstermek gerekiyor. Daha sonra video içinde oluşturulan bu ön izleme pencerelerine link veriliyor. Bu link sayesinde izleyici, ilgisini çeken diğer videoya geçiş yapıyor. Böylece ilgisini kaybetmeden oluşturmuş olduğunuz videolar arasında gezerek izlenme sayınızı arttırıyor.

Aşağıda bir müzik klibinin örnek linkini paylaşıyoruz. Screenshottaki bölüm videonun bitimine yakın bir bölümden alınmıştır. Müzik videosunun sonunda ekranın sağında ve solunda farklı iki müzik videosunun görüntüleri kurgu ile eklenmiş. Videoların altına ise kurgu ile video isimleri yazılmış. Bu videolara Annotations özelliği ile link verilmiş.

Örnek video:

Alt bölüme ise YouTube – Subscribe, Facebook kanalı ve Twitter kanalının görselleri ve metinleri kurguyla eklenmiş. Böylece diğer sosyal medya hesaplarına da trafik kazanılabiliyor. Farklı sosyal medya kanalları arasında köprü kurulmuş oluyor. Subscribe linki de verilerek YouTube kanalına takipçi kazanmak mümkün oluyor. YouTube Video Ek Açıklamaları (Annotations) özellikleri çok kolay uygulanabilecek şekilde oluşturulmuş, özelikleri basitçe anlatan videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak