YouTube’dan Canlı Yayın Yenilikleri

Müzikten spora, bilimden kültür sanata kadar her konuda videoya kapısını açan YouTube, canlı yayın videolarında bazı yeniliklere gidiyor. Hazırsanız YouTube’da canlı yayın izlemenin daha keyifli hale geleceğinin sinyalini veren bu yenilikleri anlatmaya başlıyoruz.

Canlı Yayın Sohbetlerini Tekrar İzleyin

İlk yenilik, canlı yayın yapan ile onu izleyenler arasındaki etkileşimi artırmaya yönelik olan sohbetlerle ilgili. İzleyiciler, YouTube canlı yayınları esnasında görüşlerini bildirmek için yorum yazıp sohbete katılabiliyorlar. Ancak bu sohbetler canlı yayınlar bittikten sonra yok oluyordu. Artık canlı yayın bittikten sonra bile yayının yanında beliren sohbet ekranından sohbeti tekrar izleyebilirsiniz. LASR teknolojisiyle yaratılan otomatik alt yazılarda belirli oranda hata olabiliyor, ancak dilerseniz canlı yayınlarınıza kendiniz de alt yazı ekleyebiliyorsunuz.

Alt Yazılı Canlı Yayınlar

2009’da mecrasıunda yayınlanan videolarda otomatik alt yazıları başlatan YouTube’da o günden beri 1 milyar videoya otomatik alt yazı eklendi. YouTube, artık otomatik alt yazıları canlı yayınlara da getiriyor ve herkese evrensel bir dil olan İngilizce ile sesleniyor. İngilizce bilenlere duyurulur.

Konum Etiketli Canlı Yayınlar

YouTube’da canlı yayın yapacakları bekleyen bir yenilik daha var. Kullanıcılar mobil canlı yayınlara konum etiketi ekleyebilirler. Böylece o an nerede olduklarını izleyicileriyle paylaşabilirler. Sadece bu kadar da değil. İzleyiciler aynı konum etiketine sahip diğer videoları da tıklayarak keşfedebilirler. İsterlerse aynı konumdaki diğer videoları bulmak için arama sonuçları sayfasındaki konum filtresini de kullanabilirler.

Görünen o ki YouTube, canlı yayın videolarına getirdiği bu yeniliklerle hem canlı yayın yapanlara hem de yayını takip edenlere keyifli bir deneyim yaşatmayı amaçlıyor.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak