Zuckerberg Topluluk Standartları’na ‘Atatürk Kriteri’ Getirdiğini Açıkladı

1.4 milyar kullanıcıyla dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook’un yeni Topluluk Standartları’na “Atatürk Kriteri” getirdiğini açıkladı. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, kendi Facebook hesabından yaptığı açıklamada ülkelerin kültürel ve tarihsel farkları arasında daha hassas davranabilmek için Topluluk Standartları’nı güncellediklerini ifade etti.

Zuckerberg, “Şu anda Facebook’un kullanıldığı ülkeleri tanımaya ihtiyacı var. Her ülkenin kendine has ifade sınırları var. Örneğin, Türkiye’de Atatürk’e hakaret etmek yasadışı. Almanya’da Nazilerin Musevileri katlettiği inkâr edilemiyor. Veya Müslüman ülkelerde dine küfür etmek suç olarak kabul ediliyor. Bu yüzden Topluluk Standartları’nı güncelledik. Bu kriterlere uymayan içerikleri kaldıracağız.” dedi.

Güncellenen Topluluk Standartları’nda şiddet ve tehdit, kendine zarar verme, zorbalık ve taciz, nefret söylemi, şiddet görüntüleri, çıplaklık, kimlik ve gizlilik, fikri mülkiyet, yasal düzenlemeye tabi ürünler, güvenlik , şifre tuzakları ve spam’lar olarak kategorilendirildi. Zuckerberg’in örnek olarak gösterdiği Atatürk Kriteri ise nefret söylemi kategorisinde değerlendiriliyor.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak