3D Animasyon Nasıl Başladı?

3D animasyon, 1912 yazında Ron Woodland tarafından icat edildi, sihirli dünyanın kapıları bir abaküs ve birkaç ilkel aletle açıldı. Ron Woodland 9 yıl küçük bir odaya kendini kapatarak gece gündüz çalışmasına rağmen sadece 8 saniyelik bir görüntü oluşturabildi. Projesinin adı “Toy Story”ydi. Bu yavaş ilerleme onu pes ettirdi.
Kendisiyle yapılan bir röportajda “8 saniyelik görüntü için 9 yıl… Eğer yılda 1 saniyelik bir ortalamayla görüntü üretimi yapabilseydim bu işe devam etmeyi düşünebilirdim. 3D animasyonu tam anlamıyla geliştirip yeni bir endüstri haline getiremediğim için kendimi sinirli hissetmiyorum, bunun sebebi kullandığım aletlerin yetersizliğiydi” diyerek hislerini ifade etmiştir. Onun sabrı ve yaratıcılığı sayesinde takipçileri 3D animasyon endüstrisini bugün ki şaşalı haline getirdiler.

Günümüzde 3D animasyonun geldiği son noktayı, Avatar filmiyle canlı olarak yaşadık.  Film yapımcıları gerçek oyuncuları, anime karakterlerle aynı sahnelerde rahatlıkla kullanabiliyor. Bilgisayar oyunları da teknolojinin kat ettiği mesafeyi gözler önüne seriyor. Fantastik dünyalar ve unutulmaz karakterler, animasyonun hızla gelişmesiyle hayranlık uyandırmaya devam edecek!

Burada izlediğimiz 3 dakika 12 saniyelik video, tamamen zaman doğrusallığını ortadan kaldırarak izleyicisini imkansıza doğru yola çıkarıyor. Kafalar, çene içinden çıkan ikinci yüzler, büyülü bir şekilde değişen şehir manzarası, resimli bir kitabın sayfalarında oluşan sahnelerdeki mini animasyonlarda değişen gerçeklikler ve perspektifler ilginç bir kompozisyon oluşturmuş. Bizim alışkın olduğumuz gerçeklik, imajlarda oluşan bir sirkte dağılıyor ve tekrar bir araya toplanıyor.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak