Google’dan İlk Sanal Gerçeklik Doodle’ı

Google‘ın yerel ve dünya tarihinde önemli olaylara ve günlere özel hazırladığı Doodle animasyonları insanlar tarafından oldukça sempatik bulunuyor. Google Doodle‘lar arama motorunu ziyaret ettiğinizde ana sayfaya çıkan keyifli kısa hikayeler oluyor. Bazen bu hikayeleri sadece izliyor bazen de onlarla etkileşime geçebiliyoruz. Bu sefer, Google farklı bir şey denedi ve ilk kez sanal gerçekliğe özel bir Doodle hazırladı.

Doodle’ın konusu dünya sinema tarihinin ilk filmlerinden “Aya Seyahat” (“Le Voyage dans la Lune”) oldu. Film, Fransız yönetmeni ve senaristi Georges Méliès tarafından 1902 yılında çekilmişti. Bir grup astronomun Ay’a yaptığı yolculuğu anlatan film, görsel dünyasının zenginliği ve uyguladığı yenilikçi yöntemlerle sinema tarihi için büyük önem taşıyor.

İlgi çekici çalışmayı yayınlamak için aynı yönetmenin “Kuzey Kutbunun Keşfi” (“À la conquête du pôle”, 1912) adlı eserinin ilk yayınlandığı tarih seçildi ve filmin görsel öğeleri animasyon dünyasına titizlikle taşındı.

Google Spotlight Stories, Google Arts & Culture ve Cinémathèque Française ekiplerinin ortak çalışmasıyla oluşturulan günümüzün şimdiye kadar yapılmış ilk 360° etkileşimli sanal gerçeklik Doodle’ını Google Spotlight Stories uygulamasını indirip izleyebilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak