Boomerang ile Eğlenceyi Yakalayın!

Hayatımızda kendine büyük bir yer edinen Instagram, 2015 yılını büyük yenilikler ile kapatmaya hazırlanırken, rakiplerinden geride kalmamak için adımlarını sağlam ve dikkatli atıyor.

Instagram, 2014 yılında hızlandırılmış video kaydı yapan Hyperlapse uygulamasını ve 2015 yılı içinde de Layout isimli fotoğraf düzenleme uygulamasını piyasaya sürdü. Ekim 2015 itibariyle reklam formüllerini halka açan Instagram, en yeni uygulaması olan Boomerang’ı App Store ve Google Play’de kullanıcılara sundu.

Boomerang, en basit anlatımı ile GIF görseller gibi ileri geri devamlılık sağlayan 1 saniyelik kısa video çekmenizi sağlıyor. Boomerang uygulaması arka arkaya 10 adet fotoğraf çekiyor, ardından bunları hızlandırıp ileriye ve geriye doğru oynatarak döngü formatında video oluşturuyor. Uygulamada hem ön hem arka kameranızı kullanma imkanınız bulunuyor.

Eğlenceli Videolar Yaratmak Kolaylaşıyor

Boomerang’ın kullanımı çok basit! Boomerang’ı kullanmak için Instagram hesabınızın olmasına veya farklı bir oturum açmanıza gerek kalmıyor. Uygulamayı mağazanızdan indirip kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

Sadece uygulamayı açıp butona basıyorsunuz, kalan tüm işlemleri uygulama kendisi tamamlayıp videoyu kaydediyor. Video hazırlandıktan sonra çıkan butonlar yardımı ile Instagram ve Facebook hesaplarınıza anında paylaşım yapabiliyorsunuz.

Boomerang’ın çıkışından hemen sonra Instagram uygulamayı desteklemek için #WHPboomerang isimli bir kampanya başlattı.”Weekend Hashtag Project” isimli bu projenin amacı hafta sonuna eğlenceyi getirmek. Her Cuma günü Instagram kendi hesabından o hafta sonuna ait tema ve hashtag’leri iletiyor. Hafta sonu boyunca siz de en eğlenceli videolarınızı belirlenen hashtag ve #WHPboomerang ile paylaşıyorsunuz. Instagram İletişim Ekibi’nin seçeceği videolar ise Pazartesi günü Instagram bloğunda ve Instagram hesabında paylaşıyor.

İlk haftanın teması enerji ve hareket olarak belirlenmişti; bir balonun patlama anı veya çok sevdiğiniz birinin dans edişi gibi videolar bu kategoride kabul edildi. Kampanyaya katılımınızın onaylanabilmesi için videonuzu Boomerang ile yeni çekmiş ve yüklemiş olmanız gerekiyor. Geçmişte çekip paylaştığınız videolara #WHPboomerang etiketini eklediğinizde ise projeye katılımınız geçersiz sayılıyor.

Boomerang’ı şimdiden Borussia Dortmund ve AS Roma takımları resmi hesaplarında, Teen Vogue ve MTV etkinliklerde, Pharrell Williams gibi ünlüler de kendi hesaplarında kullanmaya başladı.

Boomerang’ın çıkışından sonra GIF temalı videolar için Facebook’un rakipleri de atağa geçti. Facebook’un sahiplendiği Instagram’ın en büyük rakibi diyebileceğimiz VSCO, 29 Ekim itibariyle GIF yapma özelliği bulunan DSCO isimli uygulamasını piyasaya sürdü. DSCO ile oluşturacağınız GIF’lerinizi Facebook, Twitter, Tumblr ve Instagram’ın yanı sıra VSCO hesabınızda da paylaşabilirsiniz. Boomerang’ın 1 saniyelik videosuna karşın DSCO 2,5 saniyelik videolar oluşturmanıza izin veriyor.

Boomerang ve DSCO dışında Phhhoto, Giphy, GifLab, Giffiti gibi birçok uygulama ile GIF temalı videolar yükselişe geçiyor. Her gün hayatımıza giren yüzlerce uygulama ile artık tüm yaratıcılığınızı ortaya koymak sizin elinizde.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak