Dünyanın En Çirkin Rengi Sigarayı Bıraktırabilir mi?

Avustralyalı uzmanlar, dünyanın en çirkin rengini belirledi! 2012 yılında Avustralya’da 1000 kişiye farklı testler uygulayan araştırmacılar; “zift“, “kir“, “lağım“, “ölüm” kelimelerini çağrıştıran bir rengin beğenilmeyenler listesinde özellikle öne çıktığını gördüler.

Güzellik görecelidir. Hiçbir renge haksızlık etmek de istemeyiz ancak bu rengin araştırma katılımcıları arasında iyi duyguları en az kabartan renk olduğunu söyleyebiliriz.

Rengin Pantone kataloğundaki adı; Pantone 448 C. Başka bir adı daha var; “opaque couché“, yani “mat tabaka“.

Çirkin bir şeyi anti-pazarlamada nasıl kullanabiliriz?

“Dünyanın en çirkin renginin bize ne faydası olabilir?” diye düşünenleriniz varsa onun da bir cevabı var. Davranış değişikliği üzerine kafa yoran kurumlar hemen bu rengin faydalarını görüvermiş. Sigaraların üzerindeki uyarı yazılarını ve resimlerini daha da güçlendirmesi için paket renklerini de zorunlu olarak değiştirme kararı almışlar.

Şimdi, sigara paketlerinde Pantone 448 C kodlu “mat tabaka” renginin kullanımı yaygınlaşıyor. Hatta bu rengin kullanımının zorunlu hale gelmesi trend olmaya başlamış. İngiltere, İrlanda ve Fransa bu rengi zorunlu kullanan ülkeler listesinin başında yer alıyor.

İnsanlarda negatif tepki oluşturan bir rengin doğal olarak sigarada caydırıcı bir etki yaratması şaşırtıcı değil. Asıl şaşırtıcı olan, bir çirkinliğin içinden sigarayı bırakmak gibi güzel bir sonuç çıkması!

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak