Facebook’tan Beklenen Buton: Dislike

Kullanıcıların Facebook’a ilettiği genel şikayetlerden biri kuşkusuz “Dislike” (Beğenmeme) butonunun olmamasıydı. Hayatta her şeyin bir karşıtı varken sosyal medyada like-dislike” ikilisine yer verilmemesi tartışmalara neden oluyordu.

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in yaptığı açıklamaya göre beklenen gün gelmiş gibi görünüyor. Yakın bir tarihte özelliği test edecek Facebook kullanıcıları, “Dislike” butonuna tıklamak için hazırlanmaya başlayabilir.

“Dislike” Pozitif Bir Deneyim Olacak

Daha çok yolunda gitmeyen toplumsal sorunlara göndermede bulunan paylaşımların “Dislike” edilmesi gibi uygulamaların amacından şaşması da olası aslında. Kullanıcıların kişisel paylaşımlarına gelecek “Dislike” sayısı arttığı takdirde moraller bozulabilir ve Facebook bir karalama mekanına dönüşebilir.

Bu kaygıyla ilgili Mark Zuckerberg, kullanıcıların içerikle empati kurmasını sağlayacaklarını ve daima pozitifliğin öne çıktığı Facebook’un negatif bir ortama dönüşmemesi için önlem alacaklarını belirtiyor.

Beklenenden çok farklı bir şeye evrilme ihtimali de olan “Dislike” butonunun kullanımıyla paylaşımlara yönelik ölçülebilir bir platform da doğmuş olacak. Özellikle kurumsal beğeni sayfaları için iyi bir geribildirim sağlayacak bu buton ile sayfaların hangi tür içeriklerden kaçınması gerektiğinin de altı çizilmiş olacak.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak