Facebook Gazeteciliğe El Attı!

Facebook Gazetecilik Projesi, gazeteciler ve editörler için farklı araçlar ve eğitimler sunarak kaliteli gazeteciliği destekliyor.

Sadece fotoğraf ve videolar dışında fikirlerin de paylaşıldığı bir platform olduğunu vurgulayan Facebook, yayıncılar ve eğiticilerle bir arada çalışarak insanları bilgilendirmenin iyi yollarını araştıracak. Proje, 3 aşamadan oluşuyor:

1) Haber ürünlerinin ortak üretimi

Facebook, ürün geliştirme sürecine haber kuruluşlarını ve organizasyonlarını da dahil ediyor. Facebook Gazetecilik Projesi kapsamında ürün ve mühendislik ekipleriyle çalışacak haber kuruluşları yeni iş ortaklıkları yaratacak.

  • Yeni hikaye anlatma formatları: Haber tüketimindeki yeniliklere uyum sağlayan ürünler geliştirmek için haber iş ortakları dinlenecek. Geliştirilen ürünler pilot projelerle test edilecek.
  • Yerel haberler: Kaliteli haberciliğin başlangıç noktası olarak görülen yerel haberciliği Facebook’ta geliştirmek için iş ortakları ve bağımsız medya kanallarıyla çalışılacak.
  • Yeni iş modelleri: Gazetelerde yeni abonelikleri artırmak gibi yeni iş modeli hedefleri desteklenecek. Bu konuda Alman haber kurumu BILD ile çalışan Facebook, Instant Articles özelliğini kullanarak ücretsiz abonelik fırsatları sunacak. İş ortakları için gelir kaynaklarını artıracak yeni iş modelleri üzerinde mühendislerle birlikte çalışılacak.
  • Hackathon’lar: Facebook mühendislerinin günlük işlerine ara vererek yeni problemler üzerine çalıştığı hackathon‘larda mühendislerin geliştiriciler ve haber organizasyonlarıyla bir araya geldiği seanslar düzenlenecek. Bu seanslarda yeni fırsatları belirlemek ve çözümler üretmek için bir arada çalışılacak.
  • Dinlemeye devam etmek: Facebook habercilerle bağlarını güçlendirmek için onlarla düzenli toplantılar yapacak. Öncelikle, önümüzdeki aylarda Avrupa ve Amerika’da bir toplantı serisi planlanıyor. Global partnerlerin de katıldığı Facebook için çok önemli F8 etkinliğinde bu toplantılara devam edilecek. Digital Content Next, Perugia Festival of Journalism gibi gazetecilik ve yayıncılık konferanslarına yapılan sponsorluklar devam edecek.

2) Gazeteciler için eğitim ve yeni araçlar

  • Eğitim: Facebook newsroom eğitimlerinin yanı sıra gazeteciler için Facebook ürünleri, araçları ve hizmetleri hakkında e-öğrenme ders serileri hazırlanacak. Dersler 9 farklı dilde ve sertifikasyon olanaklarıyla birlikte sunulacak. Yerel haber merkezleri için ise Knight Foundation, Detroit Journalism Cooperative, Institute for NonProfit News, Local Independent News Online (LION), Institute for Journalism in New Media, Montclair State University’s Center for Cooperative Media ve diğer kuruluşlarla eğitim iş birlikleri sağlanacak.
  • Araçlar: Haberlerin sosyal performansını ölçen ve etkili kişileri belirleyen CrowdTangle’ı yakın tarihte satın alan Facebook, iş ortaklarına ücretsiz sunacak. Facebook Live’ı habercilikte daha etkili kullanmanın yolları araştırılacak, yeni araçlar geliştirilecek.
  • Yurttaş gazeteciliğine destek: Kullanıcıların kendi çektiği ve haber niteliği taşıyan video ve fotoğrafların doğruluğunu onaylayacak bir sanal doğrulama topluluğu (virtual verification community) kurulacak.

3) Herkes için eğitim ve araçlar

Facebook’un haberciliği geliştirmeye yönelik attığı adımlar sadece sektördeki insanlarla sınırlı kalmayacak. Genel kullanıcıların okumayı sevdiği haberler ve tercihleri yeni fikirler ve projeler yaratmada kullanılacak.

  • Haber okuryazarlığını artırmak: Üçünü parti kuruluşlarla çalışacak olan Facebook, haber okuryazarlığını anlatmak ve öne çıkarmak için gayret gösterecek. Bu sayede, haber okuyucuları doğru ve yalan haberi birbirinden ayırmada daha yetkin olacak. İlk aşamada, News Literacy Project ile iş birliği yapacak Facebook, kamu spotu niteliğinde videolar yayınlayarak insanları bu konuda bilinçlendirecek. Uzun vadede ise haber kuruluşlarına haber okuryazarlığını geliştirmek için aralarında hibe programlarının da olduğu fikirler ve projeler planlanıyor.
  • Yalan haberlerle savaşmak: Yalan heberlerin yayılmasına engel olmak Facebook’un bir süredir üstlenmek istediği bir misyon. Bu amaç için, yalan ve spam haberleri ihbar etmeyi kolaylaştıran yeni özellikler eklendi. Aynı zamanda, bazı üçüncü parti bilgi doğrulayan şirketler de yalan haberleri tespit edecek.

Facebook, gazetecilik konusunda başlattığı seferberliğin daha bebek adımları seviyesinde olduğunu söylüyor. Bu konudaki çabasına daha neler ekleyeceğini ve ne kadar başarılı olabileceğini zamanla göreceğiz.

 

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak