Dürtme sarıl!

Hepimizin bildiği gibi Facebook’un bizi dürten (poke) bir özelliği var. Arkadaşlığınızı Gör özelliğinin altında, İlgi Alanı Listelerine Ekle’nin tam ortasında bulunan bu Poke’un ne anlama geldiğini asla çözemedim. Arkadaşlarımızı ya da tanımadığımız insanları dürtmenin ne âlemi var bilemiyorum. “X kişi dürttü” bildirimini aldığımda şahsen benim elim ayağım birbirine dolanıyor. O kişiye bana bunu neden yaptığını sormakla, onu geri dürterek intikam almak arasında debeleniyorum. Öyle sıkıntılı bir özellik işte bu.

Şimdi dürtmek yerine sarılmak var. MIT öğrencisi Melissa Chow like a hug adlı bir yelek icat etmiş. Giyilebilir medya bağlantılı bu müthiş tasarım, insanlarla aranızda fiziksel uzaklık olmasına rağmen arkadaşlarınızla yakınlaşmanızı sağlıyor. Nasıl mı? Facebook üzerinden yayınladığınız videolar, fotoğraflar arkadaşlarınız tarafından beğenildikçe yelek şişiyor ve size sarılınıyormuş hissi veriyor.
Fikrin sahibi Melissa Chow, buluşu ile ilgili şu açıklamada bulunmuş: “Birine sarıldığımızda hissettiğimiz güven, cesaret, destek ya da sevgiyi hissetmemizi sağlar. Bu konseptte, uzun-mesafe ilişkileri hakkında sıradan bir konuşma sırasında Skype benzeri chat programlarının sadece video olmasından kaynaklanan limitler hakkında tartışırken ortaya çıktı.”

Like a hug, bana göre birini dürtmekten daha iyi bir buluş. Yeleğin ne kadar ilgi göreceği henüz bilinmiyor. Ancak gerçek temasın ve gerçek ilişkilerin değerini düşürebileceğini düşünüyorum.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak