Facebook, Yeni Moda Koçumuz Olabilir mi?

Günlük hayatınızda moda konusunda size yeni bir deneyim yaşatacak olan Fashion++ uygulaması, Facebook aracılığıyla duyuruldu.

“Yapay zeka beni modaya uygun bir şekilde giydirebilir mi?” diye düşünmeyin. Facebook son zamanlarda ortaya koyduğu bu yenilikle insanları modaya uygun giyinmeleri amaçlı bir denemeye yeşil ışık yaktı. Fashion++ uygulaması kullanıcıların sunduğu kıyafet görsellerini okuyyup giyiminizin renginden taktığınız aksesuarlarınıza kadar birçok şeyi algılayarak sizi daha şık bir görüntüye ulaştırmaya yarıyor.

Kullandıkları algoritmayı ayarlamak amaçlı “Chictopia” sitesini kullananan sistemin herhangi bir kıyafetin dokusunu, şeklini, rengini ve desenini dahi tarayabilmesi amaçlanmış. Sadece bu tarz bilgiler dışında kullanıcıya giysinin kollarını katlamak, tişörtü pantolonun içine sokmak gibi farklı kullanım yönleriyle kıyafetlerin nasıl daha iyi gözükeceklerini de sunuyor. Zaten uygulamanın asıl amacı, çok küçük değişikliklerle üstünüzdeki kıyafetleri daha tarz yapabilmek!

Facebook Fashion++ stil önerileri
Facebook Fashion++ algoritmasının yaptığı gerçek öneriler

Ortaya çıkan bu çalışma sadece test amaçlı yapılmış, uzun vadede ise sanal asistanların kıyafet önerisinde bulunmasını sağlayabilir ya da tasarımcılar, modacılar ve stilistler tarafından kullanılabilir. Sanal öneriler, 300 kişide test edilmiş ve çoğunlukla önerilerin beğenildiği görülmüş. Yapay zeka algoritmasıyla oluşturulan bu stillerin yaratıcı olup olmadığı konusundaki tartışmalara ise Georgia Institute of Technology ve FAIR (Facebook Yapay Zeka Laboratuvarı) araştırmacılarından Doç. Dr. Parikh yanıt veriyor: “Yaratıcılık genellikle insana özgü bir şey olarak görülür. Bizi zeki kılan budur. İşte bu yüzden makinelerin aynı şekilde düşünmesini nasıl sağlayabileceğimizi bulmak teknik bir zorluktur.” diyor. “Moda çok özneldir, ancak makineler ilham tohumlarına yol açabilir.”

Yapay zeka stil önerileriyle ilgili makalenin tümünü okumak isterseniz buraya tıklayın.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak