Facebook Haber Akışını Anketlerle Geliştiriyor

Facebook, haber akışlarımızdaki paylaşım kirliliğinin önüne geçmek çok önemli bir adım attı. Facebook, artık anketler yardımıyla haber akışlarımıza düşen paylaşımların öylesine bakıp geçeceğimiz içerikler değil, ilgi alanlarımıza yönelik içerikler olmasını sağlayacak.

Kullanıcıların hem kaliteli hem de keyifli zaman geçirmesini isteyen Facebook, haber akışlarını gereksiz paylaşımlardan kurtarma kararı aldı. Bu kararı uygularken başvuracağı kaynak ise belirttiğimiz gibi anketler! Facebook, anketler yardımıyla kullanıcıların hangi kişilerin paylaşımlarını beğendiği, hangilerine yorum yaptığı ve hangilerini paylaştığı bilgisine erişecek. Bu bilgiler ışığında da kullanıcıların haber akışlarında iki konuda güncelleme yapacak. İlki, insanların akışlarında en çok hangi kişilerin paylaşımlarını görmek istediğiyle; ikincisi ise hangi tür paylaşımları görmek istediğiyle ilgili.

Facebook kullanıcıların haber akışlarına düşen içerikleri normalde, en sık etkileşime geçtiği arkadaşlara, kaç ortak arkadaşları olduğuna göre belirliyor. Ama artık bunlara ek olarak, kullanıcılara en yakın arkadaşlarını listelemelerini istediği bir anket de uygulamaya başladı. Listeden çıkan sonuçları incelediğinde ise kullanıcıların bu kişilerle aynı fotoğraflarda etiketlendiklerini, aynı paylaşımlara yorum yaptıklarını ve aynı mekanlarda check-in yaptıklarını fark etti. İşte bu bilgilerden yol çıkarak kullanıcıların hangi kişilerin paylaşımlarına daha çok dikkat ettiğini öğrendi. Bu, artık sadece yakın arkadaşlarınızın paylaşımlarını göreceğiniz anlamına gelmese de en üstte göreceğiniz anlamına kesinlikle geliyor.

Facebook, anketlerde kullanıcılara en çok hangi tarz paylaşımlara göz attıklarını da sordu. Bu sorusuna aldığı cevaplarla da kullanıcıların haber akışlarında en çok hangi tür paylaşımları beğendiğini öğrendi.

Facebook, ilerleyen zamanlarda yine anketler yaparak elde ettiği bilgileri güncelleyeceğini söylüyor. Uzun lafın kısası sevgili Facebook, bundan sonra haber akışlarımızda hangi tür paylaşımları öne çıkaracağını çok iyi biliyor.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak