Finlandiya’dan Ulusal Emoji’ler

Dijital hayatımızın sevimli yardımcıları emoji’ler duygularımızın akıllı tercümanları oldu. Esprilerimize ve memnuniyet bildirici her cümlemizin sonuna koyduğumuz “smiley”lerle anlamını hiç bilmediğimiz bir dildeki cümlenin sonunda karşılaşsak bile hangi duyguyla yazıldığını kolaylıkla anlarız. Kısacası emoji’ler dijital dünya insanının ortak dili olmuş durumda.

Mevcut emoji’lerin ulusal duygularını ifade etmede yetersiz olduğunu düşünen Finlandiya, yerli emoji’leriyle fark yaratıyor. Finlandiya’nın kendi kültürüne uygun yarattığı 3 emoji, ulusal bir emoji hareketinin başladığının işareti aslında.

Hasan & Partners Pazarlama ve Dijital Ajansı Sanat Yönetmeni Bruno Leo Ribeiro tarafından tasarlanan saunadaki çıplak kadın ve erkek, Nokia 3310 ve head banger görselli 3 emoji, Finlandiyalılar için çok şey ifade ediyor. Emoji’ler, gelecek ay yayınlanacak yeni yıl takviminde kullanılacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Public Diplomacy Direktörü Petra Theman “En fazla gençler arasında kullanılan emoji’ler, mesaj yazmada yenilikler sunuyor. Emoji’ler görsel iletişimin, sözel iletişimin yerine geçmesini sağlıyor.” diyor.

Dijital dilimiz olan emoji’lerin farklı kültürel yapıya sahip ülkeler tarafından özgünleştirilmesi Finlandiya ile başladı. İlerleyen günlerde yeni ülkelerin de bu yeniliğe katılması bekleniyor. Araştırmalarda emoji’leri Instagram’da en çok kullanan ve Avrupa’nın en mutlu ülkesi çıkan Finlandiya’nın bir bildiği olmalı!

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak