Instagram’dan Dikkat Çeken 2018 Değerlendirmesi

Bu sene yaptığı yenilikler, hikayelerine eklediği filtreler ve yılın son günlerinde tepkilere neden olup dikkatleri üzerine çekince geri aldığı zaman akışı güncellemeleri ile yine ilgi odağı olan Instagram, 2018 yılındaki trendleri açıkladı. Dünya bu yıl Instagram’da neleri popüler hale getirmiş merak ediyor musunuz?

Bu yıl Instagram’da en öne çıkan duygu kuşkusuz ki sevgi. Hikayelerde en çok kullanılan Giphy çıkartmasının Arata’nın Heart Love Sticker’ı olması da bunun bir göstergesi. Bu yıl paylaşımlarımızı kalpler süsledi derken şaka yapmıyoruz. Heart Eyes, 2018’in hikayelerde en çok kullanılan yüz filtresi oldu. Kalp (❤️) emoji’sinin yorumlarda kullanım sayısı ise 14 milyardan fazla! “Dünyanın en mutlu yeri neresi?” derseniz, karşımıza Disneyland Tokyo çıkıyor! ? emoji’sinin en çok kullanıldığı yer zaten Disneyland’den başka neresi olabilir? 

Geride bıraktığımız yıl, Instagram’ın yükselen video trendi ise ASMR olarak bilinen, sabun kesimi, slime gibi rahatlatıcı içerikli videolar. Kısa zamanda herkesi etkisi altına alan Fortnite oyunu, Instagram’da da #fortnite hashtag’iyle inanılmaz bir büyüme yakaladı. Uzak Doğu’dan çıkıp tüm dünyayı saran K-pop’un en popüler grubu BTS’in “Army” adını verdikleri fan grubu ise en iyi fandom olarak 2018’e imzasını attı.

2018’in en dikkat çeken, aynı zamanda yaşanılan kazalar sonucunda tehlikeli bulunan, dünya starlarının da katıldığı en büyük viral dans akımı #inmyfeelingschallenge oldu. Drake’in şarkısından ilham alan ve #kikichallange olarak da bilinen akımı sahibinden.com da reklamında kullanmıştı.

Tabii 2018’de Instagram sadece eğlenceli içeriklere değil, önemli sosyal sorumluluk projelerinin seslerine de yer verdi. Hollywood’daki cinsel taciz skandalının ortaya çıkmasıyla çığ gibi büyüyen ve 1,5 milyon paylaşıma ulaşan #metoo hashtag’i, yine Hollywood’daki aktrislerin başını çektiği, cinsiyet eşitliğini vurgulayan #timesup ve LGBTQ gruplarına dikkat çekmek, eşitliği vurgulamak için kullanılan #marchforourlives hashtag’i, geride bıraktığımız yılın en dikkat çekici olayları arasında tarihteki yerini aldı.

Bakalım 2019’un değerlendirmesinde en popüler filtreler, çıkartmalar, hashtag’ler ve konular ne olacak? Şimdiden merak içindeyiz…

Instagram’ın 2018’i değerlendirdiği eğlenceli videoya ise buradan ulaşabilirsiniz. :)

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak