Google Translate Anında Kamera Çevirisi Artık 88 Dilde

Günlük hayatta en sık başvurduğumuz çeviri araçlarından Google Translate, mobil uygulamasındaki anında kamera çevirisi özelliği ile gönülleri kazanmıştı. Kamera merceğinizi yabancı dildeki bir metne işaret ederek dünyayı kendi dilinizde görmenizi sağlayan anında kamera çevirisi özelliği, şimdi de Google Lens’e yakın zamanda eklenen gerçek zamanlı çeviri özelliğine benzer şekilde güncellendi. Bu güncelleme ile Wi-Fi veya mobil internete bağlı olmasanız bile, uygulamadan çevrim dışı yararlanabileceksiniz.

Mobil çeviri uygulamasıyla kullanıcıların hayatını kolaylaştırmayı amaçlayan Google, Anında kamera çevirisi; Arapça, Hintçe, Malezyaca, Tay dili ve Vietnamca gibi 60 yeni dilin eklenmesiyle toplam 88 dili desteklemeye başladı. Kamera çevirisiyle destek verilen diller arasında Türkçe de yer alıyor. Özelliğin bir diğer heyecan verici yanı ise, kelimelerin veya metinlerin daha önce yalnızca İngilizce ve diğer diller arasında çevirisi yapılabilirken, şimdi Google Translate’de desteklenen 100’den fazla dilden herhangi birine çevrilebilecek olması. Yani artık Arapçadan Fransızcaya veya Japoncadan Çinceye gibi çeviri kombinasyonları bu özelliğin içinde bizleri bekliyor.

Dili otomatik olarak algılama özelliği

Özellikle yurt dışı seyahatlerinde ya da birden çok dilin kullanıldığı bölgelerde, çeviri yapmak oldukça zorlaşıyor. Bu durumu dikkate alan Google, “Dili algıla” sekmesiyle Translate uygulamasının dili otomatik olarak algılamasını ve tercüme etmesini sağlamış. Örneğin seyahat ettiğiniz ülkede Google Translate’in anında kamera çevirisi sayesinde telefonunuzu bir işaret tabelasına tutuğunuzda, işaretin hangi dilde olduğunu uygulama kendisi belirleyebilecek ve tercih ettiğiniz dile çevirebilecek.

Yapılan iyileştirmeler sadece bununla sınırlı kalmıyor. Google bir ilk olarak bu güncellemeye Nöral Makine Çevirisi (NMT) teknolojisini de dahil etmiş. Bu teknoloji daha doğru ve doğal çeviriler üreterek hataları (hangi dil çifti olduğuna göre) yüzde 55 ila 85 oranında azaltıyor.

Uygulamanın bir diğer avantajı ise; dillerin çoğunu cihazınıza indirerek internet bağlantısı olmadan da uygulamayı kullanabilmeniz. Daha önce tasarımsal olarak kullanımda zorluk yaşanan kısımlara da güncellemeler yapan Google, kamerayla çevrilmiş metinlerin titremesini azaltmış ve böylece metni daha kolay okunur hale getirmiş. Yeni görünümüyle birlikte, üç özelliği de güncellenen uygulamanın içerisindeki “Anında” sekmesi kamerayı doğrultur doğrultmaz çeviriyi yaparken, “Tara” sekmesi de fotoğraf çekip metni ekranda seçerek çevirmenizi sağlıyor. “İçe Aktar” sekmesi ise; galerinizdeki tüm fotoğraflardaki metinleri çevirmenize olanak tanıyor.

Tüm bu yeni özellikleri ile Google Translate Anında Kamera Çevirisi, farklı ülkelere yaptığımız seyahatlerdeki en büyük yardımcımız olacak gibi görünüyor.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak