Güle Güle Explorer!

Geçen ayki blog yazımızda Windows 10’la birlikte Internet Explorer’ın bizlere elveda demek üzere olduğunu duyurmuştuk. Konuşmalara rağmen Microsoft’tan resmi bir açıklama henüz gelmemişti. Mart ayında yapılan Microsoft Convergence etkinliğinde Microsoft Pazarlama Müdürü Chris Capossela’nın tanıtımıyla beklenen açıklama geldi. Hatta açıklamayla kalınmadı proje adı Spartan olan yeni internet tarayıcısıyla bizzat tanışma fırsatımız oldu. Spartan gelen ilk görüntülere göre Windows 10 tasarım diline uygun olarak yaratılmış. Alışageldik menü butonlarından kurtulunmuş. En ilgi çekici gelişmelerden biri de Evernote, Skitch ve Pocket gibi internet tarayıcılarını daha fonksiyonel hale getiren eklentilerin Spartan’ın içine entegre edilmiş olması.

Örneğin, Evernote’taki gibi web siteleri üzerine not alabiliyor, Skitch’teki gibi belli bir kısmını arkadaşlarınızla paylaşabiliyor ya da Pocket’ta olduğu gibi link’leri sonradan incelemek için kaydedebiliyorsunuz.

Ayrıca sunumda dikkat çeken başka bir özellik de Windows görev çubuğundaki açık uygulamaları gösteren küçük thumbnail resimlerinin açık sekmelere de taşınmış olması. Spartan, yazın çıkması planlanan Windows 10, Windows 8, 7 ve Vista ile uyumlu olacak.

Spartan’ın gerçek adı henüz belirlenmedi. Microsoft isim vermek için pazar araştırmaları yaparak kullanıcılara soruyor. Chrome kullanıcıları üzerinde yapılan ilk pazar araştırması sonuçlarına göre ismin içinde Microsoft markasının geçmesi markayı daha çekici kılıyor.

Peki, emekliye ayrılan Internet Explorer’a ne mi olacak? Internet Explorer yok olmayacak. IE, Matrix filmindeki Ajan Smith gibi Windows evreninde sistemsel fonksiyonlarını yürütmeye devam edecek.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak