Yeni Web Tarayıcısı Edge


Windows 10 ile birlikte
proje adı Spartan olan yeni bir Web tarayıcısının geleceğini önceden bildirmiştik. Şimdi, SanFrancisco’da gerçekleşen Microsoft Build etkinliğinden gelen habere göre Internet Explorer’ın yerini alacak yeni tarayıcının adı Edge! Edge’in logosu IE’yi bayağı andırıyor.

Yalnız logosu öyle durmasa da kendisi geçmişinden epeyce kopuk. Edge, atası Internet Explorer’ın hiçbir sürümünü uyumluluk açısından desteklemeyecek. Microsoft, bir yandan IE ile bağlarını kopartırken diğer yandan da eski atıl yapıyı geride bırakarak Chrome ve Firefox’un hızlı ve sık güncellemelerini yakalamayı hedefliyor.

En yeni Web standartlarıyla uyumlu olacak Edge, yapılan testlere göre en az rakipleri kadar hızlı. Bunu elde etmek için MSHTML render motorunu kullanıyor.

Edge; Adobe Flash ve PDF formatlarını destekleyecek. Ancak ActiveX, BHOS, VBScript ve üçüncü parti IE11 araç çubuklarını desteklemeyecek.

Edge, bir yenilik daha yaparak uzantılara da izin veriyor. Uzantılar, aynı Chrome ve Firefox’ta olduğu gibi HTML ya da JavaScript dillerinde geliştirilebilecek.

Tasarımda içerik ön planda, çerçeveler ve menülerse arka planda olacak. Bir tuşla web sayfalarını saklayabilecek, üzerinde notlar alabilecek, çizim yapabilecek, dikkati dağıtıcı öğeleri temizleyerek daha rahat okumak için sadeleştirebileceksiniz.

Gezinme verilerini paylaşmaya izin veren kullanıcılar ise yaptığınız aramaları tahmin ederek sonuç gösteren Cortana adındaki kişisel asistandan faydalanabilecekler.

Windows 10’un bu yaz piyasaya sürülmesi bekleniyor. Söylentilere göre 29 Temmuz’da resmen çıkmış olacak. Edge ile tanışma tarihiniz olarak kenara not edin.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak