Internet Explorer’a Veda Zamanı Yaklaşıyor mu?

Chrome ve Firefox gibi yeni web tarayıcılarının 2000′li yılların başlarından itibaren hayatımıza girmesiyle Internet Explorer’ın dominant dönemlerini geride bıraktık. İnternette gezinme deneyimini iyileştiren Firefox’un 2002’de gelmesiyle birlikte IE kullanıcılarının yarısı bu yeni tarayıcı deneyimini tercih etmişti. Ama Google’ın işe el atmasıyla artık hiçbir şey eskisi gibi kalmayacaktı. Tüm dengeleri altüst ederek 2008′den günümüze geçen sürede dünyanın en popüler web tarayıcısı olmayı başaran Chrome’un gelişini internet kullanıcıları derin bir “Oh!” çekerek karşılamıştı.

Liderlikten 3’üncülüğe doğru bir yolculuk

Eskiden pazar liderliğini elinde tutan IE, bugünkü web tarayıcıları arasında yaklaşık %10′luk tercih edilme payıyla sıralamada 3. sıraya düşmüş durumda. PC kullanan herkesin bir noktada tanıştığı, Windows yüklü bilgisayarların açıldığındaki ilk web tarayıcısı olan Internet Explorer, artık sadece Google Chrome ya da Mozilla Firefox’u yüklemek için kullanılıyor ve bir daha da mecbur kalmadıkça asla açılmıyor. Windows 8′le birlikte gelen gelişmelerle aslında Chrome’la yarışabilecek güçte gezinim güvenliğine sahip olduğu söylenen IE için kullanıcıları olarak Stokholm sendromuyla karışık nostaljik duygular beslesek de hayatımızdan çıkacak olsa ne üzülür ne de şaşırırdık herhalde.

Spartan’la neler değişecek?
Herkesin şikayet ettiği, hakkında yüzlerce komik “meme” yaratılmış IE’nin itibarını kurtarmanın artık hiç de kolay olmayacağını gören Microsoft, durumu artık kabullenmiş olacak ki söylentilere göre piyasaya çıkacak Windows 10′la birlikte yeni bir web tarayıcısıyla karşılaşacağız. Chakra Javascript motorunu kullanan ve proje adı Spartan olan tarayıcının tasarımıyla Chrome ve Firefox’tan ilham alan “hafif ve hızlı” bir tarayıcı olması bekleniyor. Masaüstü ve mobil versiyonları olacak Spartan hakkında Ocak 21’de gerçekleşecek Windows 10 etkinliğinde daha çok bilgiye ulaşabileceksiniz.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak