Klavyeleri Hazırlayın, LinkedIn’de Test Var!

Okula girerken sınav, okurken sınav, mezun olurken sınav… “Hayatımız sınav” diye boşuna dememişler! Okulla da bitmiyor tabii, iş hayatında da sınavların yeri büyük. Hatta o kadar büyük ki şimdi bizi test edenlerin arasına bir de LinkedIn katıldı. İsyan ettiğimize bakmayın, profesyoneller açısından bakınca oldukça akla yatkın bir güncelleme bu… Neden mi? Okumaya devam edin.

Araştırma yapmayı çok seven LinkedIn, yaptığı yeni bir incelemeden çok güzel içgörüler toplamış. Örneğin, çalışanların %69’u iş ararken onaylı yeteneklerin üniversite eğitiminden daha önemli olduğunu düşünüyor. Yine çalışanların %76’ından fazlası, diğer adaylar arasından sıyrılabilmek için işe alım müdürlerinin yeteneklerini onaylayacağı bir yol olmasını diliyor. Madalyonun diğer yüzü diyebileceğimiz işe alımcıların %89’u ise adayların listelediği yeteneklerin işe alım kararlarında elzem olduğunu söylüyor.

İşe alımı kolaylaştıran testler…

Bildiğimiz üzere, LinkedIn‘in misyonlarından birisi de işe alımı kolaylaştırmak. İş arayanlar, binlerce adayın arasından sıyrılmakta zorlanırken, iş verenler ise aradığı yeteneklere ulaşamıyor. Bu iki ihtiyacı gidermek için ortak bir çözüm sunan LinkedIn, yetenek testleri ile karşımıza çıkıyor.

LinkedIn yetenek testleri, önceden hazırlanmış kısa standart testler ile profilinizde yer alan yeteneklerinizi objektif ve güvenilir şekilde onaylatmanızı sağlıyor. Onaylatabileceğiniz yetenekler arasında Adobe Photoshop, Java, MySQL, Microsoft Excel gibi programlar var. Bu testleri aldığınızda eğer en az %70 başarı gösterirseniz, profilinizde onaylanmış yetenek ibaresi görülüyor. Sonuçlar, siz istediğiniz takdirde gizli kalabiliyor hatta tamamen silinebiliyor. Başarısız olduğunuzda testi tekrar almanız da mümkün.

Görünüşe göre bu yeni yaklaşım işe yaramış… İlk gelen sonuçlara göre LinkedIn yetenek testlerini tamamlayan adayların işe alınma şansları yaklaşık %30 oranında daha fazla!

LinkedIn yetenek testleri, Türkiye’de sunulmaya başladı. Merak edenleri şimdi teste davet ediyoruz.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak