Online İtibar Yönetimi ipuçları

Online itibar yönetimi tick tock boom digital pr & marketing

Online itibar yönetimi hizmeti alırken her ne kadar müşteri olarak kendinizi uzmanlara teslim etsenizde,  firmanızın da çalışmalar içerisinde aktif şekilde yer alması, markanızın bu hizmetten maksimum fayda sağlaması açısından kritik önem taşımaktadır.

Online itibar yönetiminiz için birlikte çalıştığınız şirket ve danışmanınızdan maksimum verimi almanız önemlidir. Bunun yanı sıra işin tüm yükünü danışmanın sırtına vermeniz de hata olacaktır. Tabii ki birlikte çalıştığınız itibar yönetimi ajansınız ve size tahsis ettiği danışmanınız yenilikleri takip edecek, sizi SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)olarak ileri taşımaya çalışacak, yaratıcı öneriler ve aksiyonlar üretecek… Ama sizin ve firmanızın da oynaması gereken önemli bir rol var ve bu olmadan tek taraflı bir çalışma online itibar yönetimi çalışmalarınızın katkı sağlamasını zorlaştıracaktır.

Online İtibar Yönetimi şirketinizle veri alışverişi

Online İtibar Yönetimi ajansınızla olan veri alışverişinizi hızlı ve en kapsamlı şekilde sağlamalısınız. Online anlamda kullanılabilecek video, görsel ve özgün metin içeriği danışmanınızın elini kuvvetlendirecektir. İçerik olmadan optimizasyon sağlamaya çalışmak ve itibar yönetmek çalışmalardaki verimliliği azaltan bir etkendir. Kullanılacak link ve içerikleri bir plan çerçevesinde belirlemek iyi olacaktır.

Bülten Optimizasyon çalışmaları

Yeni bir basın bülteni çıktığında bunu danışmanla paylaşmak gerekir. Online İtibar Yönetimi ajansınız ve danışmanınız pozitif içeriğin yayılmasına optimizasyon çalışması ile katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda pozitif içeriğin yayınlandığı sayfaların pagerankleri yapılan aksiyonlarla daha öne taşınabilir. Pozitif içeriğin daha çok kişiye ulaşması ve online itibarı desteklemesi buna bağlıdır.

Hedef kitlenizle dijital iletişime geçerken danışın

Forumlarda ve diğer mecralarda marka ile ilgili bir içerik girileceğinde ve özellikle negatif söylemlere cevap verileceğinde mutlaka online itibar yönetimi ajansınızı bilgilendirin. Sosyal medya kullanıcılarının ve aksiyon alınan mecranın dinamiklerine uygun iletişim sağlanmadığı noktada kurulmaya çalışılan iletişim geri tepebilir. Negatif giden bir yorum fırtınasını dindirmenin yolları vardır. Negatif içeriği pasifize etmek için pozitifin olduğu kaynağı yukarı taşımak da başka bir yöntemdir.Müşteri memnuniyeti, online itibar yönetiminin temel unsurlarından biridir. Sorularına cevap alamayan, aldığı hizmetten veya üründen memnun kalmamış kitleler marka itibarına ciddi zararlar verebilir.

En sık gözlemlenen şikayetler, verilen sözün tutulmaması, eksik bilgilendirme, geç teslim, agresif pazarlama teknikleri, şikayetlere verilen ciddiyetsiz dönüşler ve satış sonrası servislerin zayıflığıdır.

Tabii ki bu durum sektöre ve markaya göre değişiklik gösterecektir. Şikayetlerin ciddiye alınması, ilgili düzenlemelerin yapılması, hızlı ve doyurucu şekilde müşteriye ulaşılarak şikayetin cevaplanması online itibar yönetimi kapsamında  gerekmektedir. Danışman ile iletişimin hızı da bu çalışmaların seyrini etkiler. Çabuk ve doğru dilde geri dönüş yapılan bir negatif içeriğin pozitife dönme ihtimali çok yüksektir. Her negatif ileti online itibara zarar verdiği gibi markaya kendini ispat etmesi için bir şans tanır.

Online itibar ve SEO çalışmaları

Kurumsal ve/veya ürün ve servislerinize yönelik web sitelerinizin ve de varsa blogunuzun arama motoru optimizasyonuna uygun şekilde yapılandırılması ve de güncelleniyor olması şirketinize ciddi avantajlar sağlayacaktır. Web sitelerinizi ve bloglarınızı yaptığınız iş ile sunduğunuz ürün, hizmet ve servisleri de göz önünde bulundurarak şekillendirmeniz arama motorları aracılığıyla hedef kitlenize ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. Bu sayfalara içerik üretilmesinde firmanın çalışanlarının desteği lazımdır, firma bünyesindeki farklı departmanlar içerik çeşitliliğine ve güncelliğine destek olabilir.
Blog veya web sitenizde öne çıkan içeriklerin ve linklerin değiştirilmesi,  SEO yapılması gibi nedenler ilgili sayfanın ciddi şekilde geriye düşmesi anlamına gelebilir, bu konularda online itibar yönetimi şirketinizin ve danışmanınızın fikrinin alınması önem taşır. SEO çalışmaları daha bir çok dinamiği içerisinde barındıran çok geniş kapsamlı çalışmalardır.  Daha detaylı bir yazıyı önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşıyor olacağız.
Sizler için online itibar yönetimi çalışmalarında dikkat etmeniz gereken konuların bir kısmını burada sıralamaya çalıştık.

Daha detaylı bilgi için Tick Tock Boom Digital Pr & Marketing olarak bizimle info@ttboom.com eposta adresi üzerinden temasa geçebilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak