Periscope’ta Son Yenilikler

Periscope geçtiğimiz günlerde 2 önemli güncellemesini bizlerle paylaştı. Yenilenen dünya haritası ve yayın tekrarlarında ileri geri gezinme özelliği ile artık bizlerle.

Periscope’un en sevdiğim yanı, dünyayı eş zamanlı olarak izleme olanağını sunması. İlk olarak Haziran ayında bu özellik belli kısıtlamalar ile karşımıza çıktı. Dünya haritasında sadece canlı yayınlar gözüküyordu ve toplamda 250 adet canlı yayın ile sınırlandırılmıştı. Dünyanın birçok yerinde aynı anda binlerce canlı yayın olduğunu ve en az bunlar kadar yayınların tekrarlarının olduğunu düşünürsek, sadece buz dağının görünen yüzünü görebiliyorduk.

Bu ay güncellenen dünya haritası ile gelen başlıca gelişmelere birlikte göz atalım:

Tüm Dünyadan Güncel Yayın Haritası

Yeni harita üzerinde istediğiniz noktaya yaklaştığınızda son 24 saat içinde bu bölgedeki canlı yayınların yanı sıra artık tekrarları da görmemiz mümkün. Dünyanın herhangi bir noktasında o an neler yaşandığını ve neler yaşanmış olduğunu bu sayede görebileceğiz.

Dünyanın herhangi bir yerinde kasırga veya benzeri önemli bir doğa olayı gerçekleştiğinde, ilk iş olarak Periscope’a bakan binlerce insan var. Yeni özellikler ile Periscope dünyayı eş zamanlı olarak bizlere sunma vizyonunu gerçekleştirmeye çok yakın.

Gezinilebilir Yayın Tekrarları

Her zaman canı yayınları izlemek için müsait olmayabiliriz. Tekrarları izlerken keşke videonun istediğimiz bölümüne geçebilsek diye düşünmüşsünüzdür. Neyse ki Periscope da bu ihtiyacın farkında olduğunu gösterdi ve bu özelliği mümkün kıldı. Artık tekrarları izlerken, arkadaşımızın izlemenizi önerdiği bölüme direkt geçebileceksiniz veya videonun nelerden bahsettiğini anlamak için hızlıca ilerleyerek genel bir fikir sahibi olabileceksiniz. Tek yapmanız gereken ekrana basılı tutmak ve sağa veya sola doğru parmağınızı oynatmak. İlerleme hızını ayarlamak için ise yine basılı tutarken aşağı veya yukarı kaydırabilirsiniz.

Force Touch İçin Uyumluluk

Yeni çıkan iPhone 6s ve 6s+ telefon sahiplerinin kullanabildiği Force Touch özelliği için ise geliştirilmiş yeni güzel kısayollar var. Periscope ikonuna basılı tuttuğunuzda artık karşınıza şu 4 seçenek çıkıyor:

  • Canlı Yayın Hızlı bir şekilde canlı yayın yapmaya başıyor.
  • Özel Yayın — Sadece sizin takip ettiğiniz ve sizi takip eden kişilerin izleyebileceği canlı yayın başlatıyor.
  • Işınlanma — Sizi rastgele dünyanın herhangi bir yerindeki canlı yayına götürüyor.
  • Kişi Araması — Kişileri bulmanıza yardımcı oluyor.

Son olarak, Android tarafındaki güncellemeden bahsetmemek olmaz. Canlı yayın sırasında yaklaşma (zoom) özelliği uzun süredir Android cihazlarda bekleniyordu ve artık bu özelliği de kullanmak mümkün.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak